Enty z "Władcy Pierścieni” istnieją! Kroczące po łące drzewo to hit

Plebiscyt na Drzewo Roku w Nowej Zelandii wygrało "Kroczące Drzewo”. To prawie dwustuletnie drzewo stoi na środku pola i wygląda jak książkowy ent - strażnik lasu z serii J.R.R. Tolkiena.

Metrosideros robusta jest rośliną endemiczną
Metrosideros robusta jest rośliną endemicznąUIG Nature Environment/FacebookEast News

Plebiscyt na nowozelandzkie Drzewo Roku jest organizowane przez stowarzyszenie New Zealand Arboricultural Association. Tegoroczny zwycięzca - “Kroczące Drzewo"- zdobył aż 42 proc. głosów.

“A więc enty istnieją naprawdę!”

"Enty istnieją" - to jeden z licznych komentarzy, jakie ukazały się pod zdjęciem tegorocznego drzewa roku. Wygląda jak ent, strażnik lasu z “Władcy Pierścieni".

Kiedyś Metrosideros robusta były rozpowszechnione w Nowej Zelandii. Przede wszystkim przez to, że są to rośliny wodne. Znane są od XIX w.
Kiedyś Metrosideros robusta były rozpowszechnione w Nowej Zelandii. Przede wszystkim przez to, że są to rośliny wodne. Znane są od XIX w. UIG Nature EnvironmentEast News

Drzewo jest wysokie, sękate, ma szarą korę i jest pokryte zielonymi kępami liści. "Kroczy" na środku pola i to dosłownie - pień rozdziela się na dwie części, które wyglądają jak nogi. Są nawet lekko ugięte “w kolanach" i mają "buty" z liści.

Tegoroczny zwycięzca plebiscytu w Nowej Zelandii jest gigantyczny, bowiem mierzy aż 32 metry. Kolosa widać z daleka i nic nie zasłania jego imponującego widoku - stoi samotnie na polu.

Gigantyczne drzewo roku to endemit

Metrosideros robusta jest rośliną endemiczną. Występują wyłącznie na terenie Nowej Zelandii. Wysokość tego drzewa nie dziwi - endemity osiągają ogromne rozmiary.

Nietypowy kształt zawdzięczają z kolei innym drzewom. Jako młode drzewa są epifitami, czyli rozwijają się przyczepione do starszego drzewa-matki, czasami wysoko w jego koronie. Po czasie korzenie zaczynają sięgać ziemi i usamodzielniają się. Dlatego wyglądają jakby miały nogi. Epifity nie są pasożytami, odżywiają się samodzielnie.

Kiedyś Metrosideros robusta były rozpowszechnione w Nowej Zelandii. Przede wszystkim przez to, że są to rośliny wodne. Znane są od XIX w.

Gdzie szukać Drzewa Roku 2024 w Nowej Zelandii?

“Kroczące Drzewo" znajduje się na wielkim polu tuż przy cmentarzu w Karamei. Jest to miasto znajdujące się na Wyspie Południowej, a dokładnie na jej zachodnim wybrzeżu. Drzewo stoi na prywatnej działce i nie można do niego blisko podejść. Jednak można je podziwiać w pełnej krasie z pobliskiej Oparara Road.

Według właścicieli terenu “Kroczące Drzewo" jest jedynym drzewem, które lata temu przetrwało karczowanie lasu. 

Jedną z innych nominowanych roślin była wierzba, rosnąca na jeziorze Wanaka. Jest to najczęściej fotografowane drzewo w Nowej Zelandii. W mediach społecznościowych ma nawet własny hasztag #thatwanakatree. Jednak ma teraz konkurencję pod postacią “Kroczącego Drzewa".

Tajemnicza sosna w polskim lesie. Ma niezwykłe kołnierzePolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas