Ekstremalnie rzadki ptak z Polski zastrzelony we Francji. Padł łupem myśliwych

Samica niezwykle rzadkiego ostrygojada była obrączkowana przez polskich ornitologów w 2018 r. Łącznie w naszym kraju gniazduje jedynie 40 par tych ptaków. W zeszłym tygodniu otrzymano informacje o tym, że ptak został zestrzelony w zachodniej Francji.

Ostrygojad zwyczajny lub ostrygojad euroazjatycki, to gatunek ptaka wodnego z rodziny ostrygojadów (Haematopodidae). Jak sama nazwa wskazuje, za główne źródło pożywienia tego ptaka służą skorupiaki, które wydobywa z muszli przy pomocy silnego dzioba. Wyróżnia się charakterystycznym ubarwieniem. Jego głowa, szyja, pierś i brzuch są białe, natomiast grzbiet, skrzydła i ogon są czarne. Dziób jest długi, prosty i czerwony, a nogi są różowe.

Ze względu na swoje preferencje żywieniowe w Eurazji zamieszkuje głównie wybrzeża morskie oraz obszary podmokłe, takie jak mokradła i bagna. Spotkać go można również na piaszczystych plażach oraz w okolicach estuariów i zatok.

Reklama

Ostrygojady gniazdują na otwartych przestrzeniach, często na wydmach lub piaszczystych plażach. Za gniazdo służy im płytkie zagłębienie w ziemi, wyłożone kamieniami, muszlami lub roślinami. Samica składa zazwyczaj 2-4 jaja, które są inkubowane przez oboje rodziców przez około 25-28 dni.

Ptaki słyną ze swojego charakterystycznego "pisku", który jest często słyszalny, gdy przemieszczają się w poszukiwaniu pożywienia lub w locie.

Ochrona ostrygojada zwyczajnego

Ostrygojad zwyczajny jest uważany za gatunek najmniejszej troski, jednakże lokalne populacje mogą być narażone na zagrożenia, takie jak utrata siedlisk i zakłócenia przez działalność człowieka. W niektórych krajach ptak ten jest objęty ochroną prawną - w tym w Polsce. 

W naszym kraju gniazduje zaledwie 40 par tych ciekawych ptaków. Z kolei w Warszawie odnotowano zaledwie jedną parę, która zdecydowała się założyć gniazdo. Niestety samica zdecydowała się polecieć do Francji, gdzie została zestrzelona w zeszłym tygodniu. Ornitolodzy nie dysponują informacjami o okolicznościach zdarzenia.

We Francji ostrygojady nie są objęte ochrona gatunkową, podobnie jak 62 inne gatunki. Jest to największa liczba w Europie. Tylko w tym kraju ma ginąć 17,5 mln ptaków rocznie.

Ostrygojady nie powodują żadnych szkód we francuskim rolnictwie. Jedyną podstawą do ich odstrzału jest "tradycja myśliwska".

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy