Ekoturystyka. Najlepsze miejsca do odwiedzenia dla ekologicznych turystów

Nie da się ukryć, że podróże (szczególnie do miejsc, gdzie można się dostać się tylko samolotem), są z reguły szkodliwe dla środowiska. A gdyby tak wakacje miały na celu przede wszystkim edukację ekologiczną i minimalizację wpływu człowieka na środowisko? To właśnie ma na celu idea ekoturystyki. Oto kilka miejsc na świecie, które każdy ekoturysta musi odwiedzić.

Ekoturystyka ma coraz szersze grono zwolenników. Dzięki niej możemy zwiedzać piękne miejsca, zbytnio nie szkodząc planecie
Ekoturystyka ma coraz szersze grono zwolenników. Dzięki niej możemy zwiedzać piękne miejsca, zbytnio nie szkodząc planecieromablack123RF/PICSEL

Pięć najlepszych miejsc do ekoturystyki

Ekoturystyka to odmiana turystyki polegająca na świadomym wyborze kierunku podróży, środka transportu i pozostałych elementów wyprawy tak, aby uwzględniać walory przyrodnicze miejsca docelowego i jednocześnie minimalizować swój wpływ na środowisko. Dla ekoturystów ważne jest także, aby w jak największym stopniu szanować lokalną kulturę oraz przynieść jej ekonomiczny zysk.

Z drugiej strony zrównoważoną politykę środowiskową zaczyna wprowadzać także coraz więcej lokalizacji turystycznych, co również można przypisać do nurtu ekoturystyki. Miejsca te starają się o to, aby unikalny charakter odwiedzanych przez turystów ekosystemów nie został zniszczony przez działalność człowieka.  

Galapagos

Tylko na Galapagos można popływać żółwiami, rekinami i lwami morskimi, a na plaży spotkać... olbrzymią iguanęCHRIS J RATCLIFFEGetty Images

Kiedyś Wyspy Galapagos wcale nie należały do miejsc, które zwracały uwagę na koszt środowiskowy, jaki jest powodowany przez turystykę. Jednak wiele zmieniło się po 2007 roku, gdy UNESCO wpisało tę lokalizację na listę miejsc zagrożonych.

Ekosystem Galapagos to jedyne takie miejsce na świecie. Tylko tam, wśród objętych ochroną wód, można popływać z żółwiami, rekinami czy lwami morskimi oraz napawać się unikatową w skali całego świata przyrodą. A to wszystko ze świadomością, że wszelkie opłaty turystyczne zasilają wysiłki związane z ochroną środowiska i badaniami naukowymi nad tym wyjątkowym miejscem.

Hawaje

Hawaje to nie tylko zjawiskowe krajobrazy, ale także ogromna dbałość mieszkańców o przyrodę i jej ochronęHuber imagesAgencja FORUM

Najmłodszy ze wszystkich 50 stanów USA, czyli Hawaje rozpościera się na długości aż dwóch i pół tysiąca kilometrów. Nikogo nie trzeba chyba przekonywać, że jest to absolutnie wyjątkowe w skali całego świata miejsce i jedna z najpiękniejszych lokalizacji na całej Ziemi.

Godna pochwały jest jednak także polityka Hawajów odnośnie ochrony ekosystemów i turystyki. Mieszkańcy wysp żyją według zasady, że należy dbać o ziemię, aby ona dbała o nas. Z kolei turyści mogą wybrać się na wycieczki pokazujące uprawy lokalnych roślin (np. taro lub kawy) lub wziąć udział w sadzeniu drzew.

Na Hawajach dość często wykorzystuje się także odnawialne źródła energii korzystające z lokalnych zasobów. Co ciekawe, na wyspach znajdują się nawet hotele, które prowadzą ośrodki rehabilitacyjne dla żółwi.

Norwegia

Znakiem rozpoznawczym Norwegii są zachwycające fiordy. Ale kraj ma do zaoferowania także inne atrakcje, które powinny zainteresować zwolenników ekoturystyki jojjik123RF/PICSEL

Dla osób, które nie przepadają za upałami, ale chciałyby skosztować zrównoważonej turystyki dobrym miejscem docelowym może okazać się Norwegia. Ten skandynawski kraj ma do zaoferowania niesamowite piękno przyrody, którego sercem są oczywiście wyjątkowe i zapierające dech w piersiach fiordy. Kto wie, przy odrobinie szczęścia może nawet uda się natknąć na mieszkające w tych rejonach orły, morświny lub foki.

Skandynawia to jeden z regionów, który jest już bardzo świadomy zalet ekoturystyki. To właśnie w Norwegii można na przykład nocować w hotelu, który jako pierwszy na świecie ma dodatni bilans energetyczny.

Islandia

Islandia słynie z dziewiczych wodospadów i wód geotermalnychArterraGetty Images

Islandia to kraj, który stosunkowo niedawno zaczął odzyskiwać swoje naturalne korzenie. Wcześniej ten obszar zmagał się między innymi z intensywnym wylesianiem i erozją gleb.  

Jednak teraz Islandia może być przykładem dla wielu innych państw jeśli chodzi o ochronę środowiska. Aż 75 proc. energii wykorzystywanej w tym kraju pochodzi ze źródeł odnawialnych. Islandczycy są też światowymi liderami jeśli chodzi o ambitną politykę klimatyczną.

Oprócz tego Islandia pozostaje jednym z najlepszych miejsc na świecie do obserwowania zorzy polarnej oraz zwiedzania dziewiczych wodospadów i źródeł termalnych.

Palau

Mieszkańcy Palau są tak dumni ze swojego domu, że przylatujący tam turyści muszą podpisywać specjalną deklarację w postaci stempla w ich paszporcieMark KenworthyFlickr

Ponad 600 wysp, które wchodzą w skład Palau łączy jedna cecha: dbałość o przyrodę. Przyjeżdżający tam turyści są nawet proszeni o podpisanie specjalnej deklaracji, którą składa się w formie stempla paszportowego. Deklaracja ta obliguje zwiedzających do "zachowania i ochrony" tego "pięknego domu na wyspach". To prawdopodobnie pierwsza tego typu deklaracja, którą musza składać turyści na świecie.

Palau wyróżnia się między innymi setkami kilometrów raf koralowych, na terenie których łowienie ryb jest surowo zabronione. Wszystko po to, aby zadbać o bioróżnorodność tego wyjątkowego ekosystemu. Palau ma nawet sanktuarium dla rekinów - ryb, które z reguły nie są zbyt lubiane. W tym miejscu jednak dba się nawet o takie, owiane złą sławą, drapieżniki. 

Korba na rower, odc. 1: Rowerem przez miastomateriały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas