Dramatyczne zdjęcie żyraf w Kenii. Zmiany klimatu zbierają tragiczne żniwo

Świat obiegło tragiczne zdjęcie z Kenii, na którym widać martwe żyrafy. To efekt panującej w kraju suszy i dowód na to, jakie szkody mogą wyrządzić zmiany klimatu zwierzętom i środowisku naturalnemu.

martwe żyrafy w Kenii
martwe żyrafy w KeniiGetty Images / StringerGetty Images
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Na zdjęciu widać sześć martwych żyraf leżących obok siebie na przesuszonej ziemi w Kenii. Ujęcie z lotu ptaka pokazuje zniszczenia, jakie sprowadziła na Kenię ostatnia susza. Ekstremalnie suche warunki sprawiły, że ludzie i zwierzęta cierpią z powodu braku wody i jedzenia.

Zwierzęta zmarły prawdopodobnie w wyniku utknięcia w błocie. Żyrafy próbowały dostać się do pobliskiego zbiornika wody, jednak im się to nie udało i po drodze utknęły. Zdjęcie wykonano w pobliżu wioski Eyrib na terenie Sabuli Wildlife Conservancy w Kenii. Ciała żyraf zostały przeniesione, aby nie zatruć wody w zbiorniku.

Martwe żyrafy są symbolem tragicznych żniw, jakie zebrała susza w Kenii spowodowana zmianami klimatu
Martwe żyrafy są symbolem tragicznych żniw, jakie zebrała susza w Kenii spowodowana zmianami klimatuGetty Images / StringerGetty Images

Martwe żyrafy to symbol dramatu suszy w Kenii

Susza na północnym-wschodzie Kenii ciągnie się już od kilku miesięcy. Braki wody i jedzenia doprowadziły mieszkańców i zwierzęta do skraju wytrzymałości. Obszary, gdzie znajduje się m.in. Eyrib, odnotowały od września zaledwie mniej niż 1/3 zwyczajowej ilości opadów. Przyczyną suszy są najprawdopodobniej zmiany klimatu.

Szacuje się, że z powodu suszy śmiercią głodową zagrożonych jest ponad dwa mln Kenijczyków. ONZ podaje, że pomocy humanitarnej mogą wymagać nawet trzy mln mieszkańców Kenii.

Według danych kenijskiego dziennika "The Star", w kraju z powodu suszy zagrożonych jest życie ponad cztery tys. żyraf. Ich sytuację pogarsza fakt, że lokalni rolnicy prowadzą swoje uprawy coraz bliżej rzek, co ogranicza zwierzętom dostęp do wody pitnej.

Źródła wody, zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, wyschły, zmuszając rodziny do przemierzania pieszo dłuższych odcinków. To powoduje napięcia między społecznościami i częstsze konflikty.
informuje ONZ
Zwierzęta na błogosławieństwie. Ciekawy zwyczajAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas