Dobra wiadomość. Świstaki mają nowe stanowiska w Tatrach

Tatrzański Park Narodowy poinformował, że w Tatrach odkryto dwa nowe stanowiska świstaków. Dwie niewidziane dotąd nory tych górskich zwierząt znajdują się w iście górskiej scenerii.

Świstaki w zależności od danej lokalizacji mogą mieć różne ubarwienie
Świstaki w zależności od danej lokalizacji mogą mieć różne ubarwienie East News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Polska populacja świstaka nie jest liczna. Po polskiej stronie Tatr występuje ok. 200 osobników. Po słowackiej zaś trzy raz więcej, bo ok. 600 zwierząt. Tym bardziej cieszy fakt, że w po naszej stronie pojawiły się nowe nory świstaków.

Tatrzański Park Narodowy nie kryje radości z powodu dobrej wiadomości. "Nowe nory, tak człowieka cieszy jak przyjdzie coś nowego [...], całkiem przyjemnie" - mówi na nagraniu leśniczy.

Głęboka nora świstaka

Wszystkie podgatunki świstaków, które występują na Ziemi, są do siebie podobne. Różni ich kolor sierści lub rozmiar. Co ciekawe, zwierzęta żyjące w górach mają mocno rozwinięte życie społeczne. Te żyjące niżej, już mniej - podaje TPN.

Świstaki nie wybierają miejsc do życia przypadkowo. Ze względu na ogromną czujność przebywają tam, skąd mogą dokładnie obserwować okolicę. Idealnym miejscem do podglądania są między innymi duże górskie głazy, za którymi w razie niebezpieczeństwa, można się też schować.

Gdzie można spotkać świstaka w Tatrach? Będzie to trudne, ponieważ stronią od kontaktu z człowiekiem. Z reguły żyją na wysokości od 1500 do 2300 m n.p.m. W większości ich nory znajdują się w piętrze hal powyżej 1800 m n.p.m. Dużo łatwiej jest świstaka usłyszeć, aniżeli zobaczyć. Właśnie od świstaków wzięło się kilka tatrzańskich nazw: Świstowa Dolina czy Świstówka.

"Wydarzenia": Leśnikom udało się nagrać miłosną serenadę głuszcaPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas