Dąb z Rosji usunięty z konkursu na Europejskie Drzewo Roku

Organizatorzy konkursu na Europejskie Drzewo Roku 2022 postanowili wycofać kandydaturę rosyjskiego dębu Turgieniewa. Twórcy plebiscytu argumentują, że są zbulwersowani agresją Rosji na Ukrainę i w ten sposób dołączają do izolacji kraju na arenie międzynarodowej.

Dąb Turgieniewa z Rosji został wycofany z konkursu na Europejskie Drzewo Roku 2022 z powodu rosyjskiej agresji na sąsiadującą Ukrainę
Dąb Turgieniewa z Rosji został wycofany z konkursu na Europejskie Drzewo Roku 2022 z powodu rosyjskiej agresji na sąsiadującą Ukrainęmateriały prasowe

Dąb Turgieniewa znajduje się na terenie obwodu orłowskiego w Rosji. Jest to dąb szypułkowy z gatunku Quercus Robur L. Okaz ma 199 lat. Niestety, niedawno został zniszczony podczas burzy. Legenda głosi, że drzewo posadził pisarz Iwan Turgieniew, który lubił potem odpoczywać w jego cieniu.

My, organizatorzy Europejskiego Drzewa Roku jesteśmy zbulwersowani agresją Federacji Rosyjskiej, która dokonała militarnej inwazji na sąsiednią Ukrainę.

Rosyjskie drzewo usunięte z konkursu przez atak na Ukrainę

Organizatorzy konkursu na Europejskie Drzewo Roku 2022 dodają, że w związku z zaistniałymi wydarzeniami dołączają do aktywności, które mają na celu izolację Rosji na arenie międzynarodowej. W poniedziałek podjęto decyzję, aby ze skutkiem natychmiastowym wyłączyć Rosję z rywalizacji w konkursie na Europejskie Drzewo Roku 2022.

Osoby odpowiedzialne za plebiscyt podkreślają, że nie jest to decyzja wymierzona w zwykłych Rosjan i Rosjanki. "Doceniamy wszystkich aktywnych obywateli Federacji Rosyjskiej, którzy starają się o wolne społeczeństwo obywatelskie i ochronę natury. Jednak nie możemy stać bezczynnie i patrzeć na bezprecedensową agresję rosyjskich władz na sąsiadujący kraj. Wyłączenie Rosji z konkursu jest krokiem, który musi zostać zrozumiany, biorąc pod uwagę międzynarodowe wysiłki w izolacji Rosji, aby zatrzymać wojnę".

Przypomnijmy, że w plebiscycie na Europejskie Drzewo Roku 2022 bierze udział także dąb Dunin z Polski, który ma spore szanse na wygraną w tym konkursie. Jego najbliższym rywalem jest dąb z Hiszpanii.

Głosowanie na Europejskie Drzewo Roku zostało zakończone 28 lutego 2022 r. Zwycięzca zostanie ogłoszony 22 marca 2022 r.

"Wydarzenia": Polacy pomagają zaatakowanym przez Rosję UkraińcomPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas
{CMS: 0}