Czubnik cytrynowy. Ten wyjątkowy grzyb może rosnąć też w donicy

Zaskakującym odkryciem podzielili się pracownicy Słowińskiego Parku Narodowego. W jednej z doniczek, pod ich nieobecność, wyrósł jaskrawo-żółty grzyb. “Jeśli nie wyjdziesz z biura poznawać przyrodę to jest szansa, że przyroda pojawi się w biurze. Tak i w tym przypadku, kiedy podłoże doniczkowe stało się doskonałą pożywką egzotycznego grzyba – czubnika cytrynowego” - czytamy w poście zamieszczonym na Facebooku.

Czubnik cytrynowy może śmiało wyrosnąć w doniczce.
Czubnik cytrynowy może śmiało wyrosnąć w doniczce.Łukasz FuglewiczFacebook

Mały grzybek we wściekle żółtym kolorze to czubnik cytrynowy - grzyb nie występuje w naturze w Polsce. Dlaczego wyrósł w doniczce?

Egzotyczny czubnik cytrynowy

Jest to grzyb z rodziny pieczarkowatych (Leucocoprinus birnbaumii). Ma stożkowaty kapelusz, z wiekiem przechodzący dzwonkowatego do rozpostartego o średnicy od 1 do 8 cm, pokryty włóknistymi łuskami. Jest lśniący, o siarkowożółtej barwie. Maksymalnie wzrasta do 10 cm wysokości.

Jest to grzyb tropikalny, niejadalny. Ze względu na kolor nie do pomylenia.

Dlaczego czubnik cytrynowy wyrósł w doniczce?

Jest to sapotrof - grzyb cudzożywny, żywiący się pokarmem z materii organicznej zawartej w martwych organizmach lub ich resztkach. Gdy zapewnimy odpowiednie warunki w doniczce - szklarniowe, zbliżone do tropikalnych, to może pojawiać się nawet przez cały rok. Rozkłada też torf i inną martwą materię organiczną zawartą w ziemi.

Jego obecność nie zagraża roślinom. Jak czytamy w jednym z komentarzy pod zdjęciem czubnika cytrynowego na facebookowej stronie Słowińskiego Parku Narodowego - “Jeśli ma wpływ na roślinę, to tylko pozytywny."

Jest to grzyb tropikalny, niejadalny. Ze względu na kolor nie do pomylenia
Jest to grzyb tropikalny, niejadalny. Ze względu na kolor nie do pomyleniaScience Photo Library/Science Photo LibraryEast News
W roślinach znaleziono drobinki plastikuPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas