Co się stanie, gdy małpa dostanie pilota?

Helsińskie zoo, chcąc zapewnić małpom dodatkową rozrywkę, zainstalowało im specjalną telewizję. Naukowcy ten sposób zbadali, jak zwierzęta zareagują na nowe technologie.

article cover
pixabay.com

Naukowcy z Uniwersytetu Aalto, we współpracy z helsińskim zoo, stworzyli urządzenie, które pozwala małpom wybierać to, co chcą obejrzeć. Sprzęt został zamontowany w ich klatce. Dzięki temu, ich życie w niewoli ma być ciekawsze.  

Programy, które urozmaicają życie zwierzętom w zoo nie są niczym nowym, jednak niewiele z nich daje zwierzętom nie tylko wybór tego co chcą oglądać, ale i kiedy.

badaniu opublikowanym w piśmie Animals, naukowcy badali jak naczelne kontrolują urządzenia, jakie programy wybierają oraz jak wpływają one na ich zachowanie. - Bardzo nas ciekawi co się stanie, jeśli damy kontrolę zwierzętom nad ich otoczeniem, zwłaszcza nad technologią - tłumaczy Ilyena Hirskyj-Douglas, autorka badania z Uniwersytetu Aalto. - Kiedy zazwyczaj używamy technologii wobec zwierząt, odtwarzamy im jakieś dźwięki bądź obrazy, ale nie dajemy im pilota - tłumaczy naukowiec.

Co małpy mogą oglądać? Do wyboru są filmy z rybami, meduzami, robakami, lasami, innymi zwierzętami z zoo oraz sztuką nowoczesną.

W telewizorze zamontowano także kamery i czujniki, dzięki którym wiadomo, jak małpy z tego korzystają. Wchodząc do pudełka z telewizorem, ten włącza program danego tygodnia. Choć nie wiadomo, który film najbardziej spodobał się małpom, to najwięcej czasu spędzały przy robakach oraz scenach podwodnych.

- Otrzymaliśmy ciekawe wyniki - mówi Vilma Kankaanpää, współautorka badania. - Po pierwsze, nauczyliśmy małpy skupiać się na ekranie. Oglądają go i dotykają. Podejrzewamy, że rozpoznają też to, co jest na ekranie. Na jednym z nagrań były robaki - co jest składnikiem ich diety. Małpy lizały ekran i próbowały sprawdzać, czy robaki znajdują się również w pobliżu telewizora. 

Naukowcy zauważyli, że małpy podczas oglądania telewizji drapią się mniej. Drapanie się może świadczyć o stresie zwierząt żyjących w niewoli. Naukowcy podejrzewają, że oglądanie telewizji może zwierzęta uspakajać.  

Z drugiej strony, ten sam zespół naukowców w zeszłym roku przedstawiał małpom z gatunku saki różne dźwięki. Mogły wybrać to, czego chciały posłuchać. Tutaj wygrywały dźwięki ruchu drogowego nad odgłosami dżungli.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas