Ciepłolubne ptaki pokochały Polskę. To przez zmiany klimatu

Czapla biała, żołna, a nawet pelikan - te gatunki ptaków coraz liczniej osiedlają się w Polsce. Przyczyną jest zmieniający się klimat. Globalne ocieplenie ściąga do nas ptaki z południa, a gatunki lubiące chłody znikają z Polski.

Pelikany to w Polsce coraz częstszy widok. Ciepłolubne ptaki wybierają nasz kraj ze względu na ocieplający się klimat
Pelikany to w Polsce coraz częstszy widok. Ciepłolubne ptaki wybierają nasz kraj ze względu na ocieplający się klimat123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Czapla biała jeszcze kilkadziesiąt lat temu była w Polsce ornitologicznym rarytasem. Dziś jej obecność już nikogo nie zaskakuje. W niektórych rejonach kraju widać ją częściej niż naszą rodzimą czaplę siwą. - Aktualnie jej populacja sięga tysiąca par w kilku koloniach w kraju. Wchodzą też inne ciepłolubne gatunki, które tolerują wyższy zakres temperatur - informuje ornitolog Łukasz Wardecki.

Pelikany w Polsce? Tak, to możliwe

W Polsce pojawiają się też... pelikany. Specjaliści oceniają, że jego pojawienie się w Polsce wcale nie jest przypadkowe. - Te "pojawy rzadkości"  poza ich obszarem regularnego występowania na pewno mają też komponent związany z klimatem. Mamy na to dobre wyniki badań - są one tylko po części przypadkowe, a po części wynikają z tego, że ptaki aktywnie poszukują nowych miejsc do kolonizacji - tłumaczy dr Przemysław Chylarecki, ornitolog z Muzeum i Instytutu Zoologii PAN.

Inne ptaki, które wcześniej nie pojawiały się w naszym kraju, ale wybierają Polskę przez coraz cieplejszy klimat to na przykład szczudłaki. To gatunek, który do tej pory był charakterystyczny dla południowej Europy. - Nie wiemy dokładnie, jakie to są mechanizmy. Czy są one związane z pokarmem, czy z termoregulacją, czy jeszcze z czymś innym - informuje dr Przemysław Chylarecki.

Droździk i kraska to już rzadkość. Ale odradza się populacja żołny

Wiadomo jednak, że ocieplający się klimat ściąga do nas ptaki z południa, a gatunki lubiące chłody znikają Polski. Gatunki północne, na przykład droździk, który w Polsce występował jako ptak lęgowy jeszcze 20-30 lat temu, od dłuższego czasu już u nas nie gniazdują.

Upalne lata, potężne burze i nawalne deszcze nie sprzyjają tez krasce, która najzwyczajniej w Polsce wymiera. Za to żołna odradza się bardzo dynamicznie. Zdaniem ornitologów właśnie dzięki zmianie klimatu na cieplejszy.

Kolejne lata prawdopodobnie przyniosą następne zmiany w ornitologicznym krajobrazie Polski. I pewnie zaskoczy nas jeszcze nie jeden egzotyczny ptasi przybysz.

Zobacz materiał wideo z programu "Czysta Polska" Polsat News:

Czapla biała, żołna, a nawet pelikan. Ciepłolubne ptaki pokochały PolskęPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas