Biologiczna masakra rozlewisk w Brazylii. W pożarach zginęło 17 milionów zwierząt

W 2020 r. w pożarach równiny Pantanal - największych na świecie rozlewisk - zginęło 17 mln kręgowców, głównie węży. W ciągu jednego roku doszło do 22 tys. pożarów. Ich przyczyną była wielka susza w Brazylii.

Podczas pożarów w Brazylii w 2020 r. zginęło przeszło 300 różnych gatunków zwierząt
Podczas pożarów w Brazylii w 2020 r. zginęło przeszło 300 różnych gatunków zwierzątBuda MendesGetty Images
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Informację podało brazylijskie WWF. Naukowcy, zbierając dane do raportu, sprawdzali obszary zniszczone przez żywioł w ciągu 48 godzin po wystąpieniu pożarów równiny i rozlewisk Pantanalu. Analizowali każdy przypadek martwego zwierzęcia napotkanego po drodze.

Zespół naukowców zidentyfikował martwych przedstawicieli 300 gatunków. Następnie oszacował na tej podstawie, ile zwierząt mogło zginąć poza badanymi terenami. Okazało się, że zginęło prawdopodobnie ok. 17 mln zwierząt.

Według dr. Walfrida Moraesa Tomasa, te liczby nie były zaskakujące wziąwszy pod uwagę, jak rozległe obszary zostały nawiedzone przez pożary. Jego uwagę zwrócił natomiast fakt, wśród jakich gatunków odnotowano największe szkody.

Pożary strawiły brazylijską równinę Pantanal również w tym roku
Pożary strawiły brazylijską równinę Pantanal również w tym rokuBloomberg / ContributorGetty Images

Pożary w Brazylii. Zginęło 17 milionów zwierząt

- Zginęło mnóstwo węży, co sprawia że zastanawiamy się, jaki będzie to miało wpływ na tamtejszy łańcuch pokarmowy. Węże przeważnie żerują na małych ssakach i żabach. To może poważnie zachwiać równowagą w ekosystemie - podkreślił naukowiec.

Dr Alex Lees, ekolog z uniwersytetu w Manchesterze, zauważył, że o ile pożary rozlewisk są naturalnym procesem, o tyle pożary w 2020 r. miały "apokaliptyczny" wymiar.

- Te pożary były nietypowe ze względu na swoją skalę i w oczywisty sposób były związane z wielką suszą, która nawiedziła te tereny w zeszłym roku. Pantanal nie może co roku płonąć w aż takim stopniu. Ginące gatunki nie będą miały szans na regenerację - zaznaczył badacz.

Rozlewiska Pantanalu rozciągają się na terytoriach Brazylii, Paragwaju i Boliwii. Są jednymi z najbardziej zróżnicowanych ekosystemów na świecie. Na liczących prawie 160 tys. km kw. obszarach żyją m.in. jaguary i mrówkojady.

Sardynia płonie. Zniszczone lasy, gaje oliwne i domy AFP
PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas