Bezpieczeństwo klimatyczne. Zaczął się Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny TOGETAIR 2022. Relacja na żywo

Dyskusja na temat bezpiecznej przyszłości energetycznej Europy zapoczątkuje Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny TOGETAIR 2022, który dziś (20 kwietnia) rozpoczyna się w Warszawie. Pierwszy dzień wydarzenia odbywa się pod hasłem "Neutralności klimatycznej". Panele dyskusyjne, które odbywać się będą w ciągu całego dnia można oglądać na stronie Zielonej Interii w tym materiale.

Rozpoczyna się szczyt klimatyczny TOGETAIR 2022
Rozpoczyna się szczyt klimatyczny TOGETAIR 2022materiały prasowe
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze
W środę czeka nas w sumie aż dziesięć debat z udziałem polskich i zagranicznych prelegentów. Kierunek rozmów wyznacza obecna sytuacja geopolityczna.
W środę czeka nas w sumie aż dziesięć debat z udziałem polskich i zagranicznych prelegentów. Kierunek rozmów wyznacza obecna sytuacja geopolityczna.materiały prasowe

W środę czeka nas w sumie aż dziesięć debat z udziałem polskich i zagranicznych prelegentów. Kierunek rozmów wyznacza obecna sytuacja geopolityczna. Eksperci skoncentrują się więc na rozmowach związanych z konsekwencjami rosyjskiej agresji w Ukrainie. Wśród tematów pojawią się na pewno jej wpływ na dynamikę osiągania celów klimatycznych UE oraz możliwościach rozwoju technologii wodorowych, co mogłoby doprowadzić do uniezależnienia Europy od rosyjskiego gazu.

Relacja na żywo. Zaczął się szczyt klimatyczny TOGETAIR 2022

Wydarzenie oficjalnie o godz. 9. otworzyli Henryk Kowalczyk - Wicepremier, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ewa Krogulec - Prorektor ds. rozwoju Uniwersytetu Warszawskiego i Bartłomiej Pawlak - Wiceprezes Zarządu Polski Fundusz Rozwoju.

Od godz. 9.20 w Studiu 1 trwają panele dyskusyjne. Cykl rozpoczęła debata "Bezpieczna przyszłość energetyczna Europy", podczas której goście mówili o celach klimatycznych i bezpieczeństwie dostaw, miksie energetycznym dla gospodarki europejskiej, polityce klimatycznej i jej zależności od wojny ukraińsko-rosyjskiej oraz o zielonej energii.

O godz. 10.30 w tym samym studiu rozpoczęła się kolejna debata pod hasłem "Korzyści i koszty drogi do neutralności klimatycznej w nowej perspektywie geopolitycznej" z udziałem Anny Hubáčkovej, Ministry środowiska w czeskim rządzie.

O godzinie 12.00 w studiu nr 1 rozpoczął się kolejny panel dyskusyjny pod hasłem "Klimatyczna i geopolityczna drożyzna: czy jesteśmy skazani na wysokie ceny energii?". Podczas niego prelegenci starają się odpowiedzieć na pytania związane z zależnością pomiędzy skutkami wojny w Ukrainie a rosnącymi cenami paliw i ochroną środowiska. Próbują również zastanowić się nad możliwością obniżenia cen prądu, paliw i gazu.

Debata w studiu nr 2 rozpoczęła się również o godz. 10.30 panelem dyskusyjnym "Przeciwdziałanie zmianie klimatu, jak ochronić świat", do obejrzenia którego serdecznie zapraszamy poniżej.


Od godz. 12 trwa za to panel dotycząca gazowego szacha, w który znajduje się obecnie Europa.  Na jak długo gaz ziemny będzie paliwem transformacji w UE?  Dywersyfikacja dostaw gazu do Europy - czy alternatywne do rosyjskiego kierunki dostaw pokryją potrzeby UE po akceptowalnych cenach? Wodorowa przyszłość, czy wodorowe złudzenia ? Co jest dziś największą barierą, by powszechnie stosować wodór ? Na pytania próbują odpowiedzieć prelegenci dyskusji pod hasłem "Europa w gazowym szachu a rozwój technologii wodorowych". 

Prelegenci w innych panelach poszukają też odpowiedzi na pytania, czy jesteśmy czy panele fotowoltaiczne i wiatraki to przyszłość OZE oraz jak sięgnąć po odnawialne zasoby ziemi?

Wśród tematów poruszanych pierwszego dnia są także te dotyczące przeciwdziałania zmianom klimatu; rozwoju energii jądrowej; inteligentnych systemów magazynowania, przesyłu i dystrybucji energii oraz morskich elektrowni wiatrowych.

Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny TOGETAIR 2022 odbywa się w formule hybrydowej. Debaty nadawane na żywo ze studia telewizyjnego w Warszawie będzie można śledzić m.in. na stronie głównej Wirtualnej Polski. Wydarzenie potrwa trzy dni. Start już 20 kwietnia o godz. 9.20. Agendę wydarzenia można znaleźć na stronie TOGETAIR 2022.

Organizatorem Międzynarodowego Szczytu Klimatycznego TOGETAIR 2022 jest Fundacja Czyste Powietrze oraz Fundacja Pozytywnych Idei.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas