Reklama

Winyle z PVC? Nie, z ekologicznego bioplastiku

Co gdyby płyty winylowe przestały powstawać na bazie PVC? Pojawiła się dla nich alternatywa w postaci bioplastiku. Ma ona pomóc w dekarbonizacji przemysłu muzycznego.

Brytyjska firma Evolution Music twierdzi, że jej bioplastik może być używany do tworzenia płyt i zastąpienia nieekologicznego nośnika muzyki. Ma prowadzić to do odchodzenia od dotychczasowej produkcji płyt winylowych.

Ekologiczne płyty winylowe

Pełniący obowiązki dyrektora generalnego Evolution Music, Marc Carey powiedział, że muzyka nagrana na płytach z bioplastiku jest doskonałym pomysłem.

"Usłyszysz trochę szumu, ale jeśli to lubisz, jeśli jesteś fanem lat 70. i lubisz te małe trzaski, to świetnie" - powiedział i dodał, że firma będzie kontynuować prace na ulepszaniem metody.

Reklama

Artyści nagrywający muzykę na dotychczasowe winyle z PVC (polichlorek winylu) będą mogli zamienić go na bioplastik. Kampanię na rzecz przemysłu muzycznego o mniejszym śladzie węglowym wsparło już ponad 3000 artystów.

Nowa jakość przemysłu muzycznego

Produkcja "winyli" jest toksyczna pod wieloma względami i korzysta z procesów, które są szkodliwe dla środowiska. Sprzedaż płyt winylowych wrosła w ciągu ostatniej dekady nawet pomimo popularności i szybkiego dostępu do multimediów cyfrowych oraz łatwych w użyciu serwisów streamingowych, takich jak Google i Spotify. Dlatego branża muzyczna chce zmniejszyć swój negatywny wpływ na środowisko.

Fizyczna płyta dostarcza jednak fanom muzyki innych przeżyć estetycznych, jak i dźwiękowych. Dlatego nie rezygnują z produkcji muzyki na płycie winylowej, a zmieniają jej skład.

Pierwsza płyta z bioplastiku została wytłoczona w Press On Vinyl, firmie produkującej płyty w Middlesbrough. Zawiera utwór elektronicznego duetu Bicep.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy