Wielka przebudowa w Paryżu. Pola Elizejskie mają się zmienić w ogród (galeria)

Na świecie są synonimem luksusu i elegancji. Pola Elizejskie, dziś przez Paryżan uważane są za zaniedbane, w 2024 r. czeka metamorfoza w ogromny ogród.

Mer Paryża, Anne Hidalgo, ogłosiła, że najsłynniejsza aleja w stolicy Francji już za trzy lata się zmieni. Pola Elizejskie, ciągnące się od Place de la Concorde przez prawie dwa kilometry, aż do Łuku Triumfalnego, przez Paryżan są uważane za zaniedbane. Błysk luksusowych sklepów i najdroższych we francuskiej stolicy kawiarni przysłania to, że również tamtędy biegnie jedna z tras przelotowych. To ma się zmienić. 

Reklama

Propozycję zmian przygotowała francuska firma PCA-STREAM. Na pierwszy ogień pójdzie Place de la Concorde. Zostanie zmodernizowany przed Igrzyskami Olimpijskimi w 2024 r. Kierowcom pozostanie tylko trasa wokół placu. Ten natomiast uzyska więcej zieleni. Pola Elizejskie z czterech pasów, stracą dwa. Zmniejszy się też liczba miejsc postojowych. W zamian, pojawi się więcej obszarów zielonych oraz ścieżek rowerowych.

Transformacji ulegną także okolice Łuku Triumfalnego, czyli Place de Charles de Gaulle. Także tam ruch samochodów zostanie ograniczony, a na placu mają być posadzone drzewa, krzewy i kwiaty. 

To dobra wiadomość nie tylko dla estetów. Paryż od lat zmaga się ze smogiem, a problemem jest gęsty ruch samochodowy, m.in. na Polach Elizejskich oraz Place de la Concorde. Ograniczając go, miasto ograniczy również emisję dwutlenku węgla do atmosfery. To, wraz z ogromnym miejskim ogrodem, ma wpłynąć na jakość powietrza w metropolii. 

To nie jedyne zmiany we francuskiej stolicy. Podobną renowację mają przejść również Pola Marsowe oraz Trocadero, czyli bezpośrednie otoczenie Wieży Eiffla.

Na Polach Elizejskich co roku odbywa się parada z okazji Dnia Bastylii, czyli francuskiego święta niepodległości. To także tam ma metę słynny na świecie wyścig kolarski Tour de France. Władze Paryża deklarują, że chcą, by to miejsce rzeczywiście było wizytówką stolicy Francji. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Paryż | ekologia | Pola Elizejskie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama