Reklama

W Szwajcarii powstanie składowisko odpadów nuklearnych

Szwajcaria potwierdziła wskazaną niedawno lokalizację podziemnego składowiska odpadów jądrowych. Projekt wart co najmniej 20 mld dolarów powstanie na północ od Zurychu, w pobliżu granicy z Niemcami.

Krajowa Spółdzielnia Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych (NAGRA) potwierdziła miejsce składowania krajowych odpadów promieniotwórczych. Znajduje się ono niedaleko góry Lägern na północ od Zurychu, w pobliżu granicy z Niemcami. Poszukiwanie odpowiedniego obszaru zajęło 14 lat. Jednostka NAGRA powstała przy udziale rządu i operatorów elektrowni jądrowych.

Składowisko odpadów nuklearnych

O wyborze odpowiedniego miejsca na składowisko zadecydowały formacje gliny, znajdujące się pod ziemią. Znaleziono tam glinę opalinus, która od dawna była przedmiotem zainteresowania francuskich i szwajcarskich badaczy. Już w 2002 r. przeprowadzano eksperymenty pod względem wykorzystania tej formacji do przechowywania odpadów radioaktywnych. 

Reklama

Każde składowisko odpadów, a zwłaszcza substancji radioaktywnych, musi mieć naturalną barierę geologiczną, która uszczelnia jego podłoże i ściany boczne. Naturalna bariera w postaci gliny opalinus zapewnia największą, naturalną barierę geologiczną - twierdzą specjaliści.

Matthias Braun, dyrektor naczelny NAGRA stwierdził, że to sama "geologia przemawia" za wyborem tego miejsca. "To najlepsza lokalizacja o największym poziomie bezpieczeństwa. Rdzeniem składowiska jest ten szary i niepozorny kamień... tutaj czas praktycznie stoi w miejscu" - mówił Braun.

Martin Neukom, członek rządu kantonu Zurych i członek Partii Zielonych przyznaje, że pomimo wcześniejszej krytyki uruchamiania elektrowni jądrowych, finalnie każdy jest odpowiedzialny za zagospodarowanie odpadów.

"Jesteśmy odpowiedzialni za przechowywanie tych odpadów, wykorzystując jak najlepszą wiedzę z najskuteczniejszymi ocenami bezpieczeństwa. Oznacza to, że tak naprawdę nie możemy być przeciwni przechowywaniu tych odpadów" - dodał na konferencji prasowej.

NAGRA będzie ubiegać się o licencję rządową na program, którego celem jest składowanie odpadów z czterech szwajcarskich elektrowni jądrowych. Szwajcarski rząd prawdopodobnie zatwierdzi projekt w 2029 r. Składowisko zostanie otwarte prawdopodobnie w 2050 r.

Reuters / Forum
Dowiedz się więcej na temat: radioaktywność | elektrownie jądrowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy