W Szwajcarii powstanie składowisko odpadów nuklearnych

Szwajcaria potwierdziła wskazaną niedawno lokalizację podziemnego składowiska odpadów jądrowych. Projekt wart co najmniej 20 mld dolarów powstanie na północ od Zurychu, w pobliżu granicy z Niemcami.

Urządzenie bada poziom radioaktywności
Urządzenie bada poziom radioaktywnościGetty Images
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Krajowa Spółdzielnia Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych (NAGRA) potwierdziła miejsce składowania krajowych odpadów promieniotwórczych. Znajduje się ono niedaleko góry Lägern na północ od Zurychu, w pobliżu granicy z Niemcami. Poszukiwanie odpowiedniego obszaru zajęło 14 lat. Jednostka NAGRA powstała przy udziale rządu i operatorów elektrowni jądrowych.

Składowisko odpadów nuklearnych

O wyborze odpowiedniego miejsca na składowisko zadecydowały formacje gliny, znajdujące się pod ziemią. Znaleziono tam glinę opalinus, która od dawna była przedmiotem zainteresowania francuskich i szwajcarskich badaczy. Już w 2002 r. przeprowadzano eksperymenty pod względem wykorzystania tej formacji do przechowywania odpadów radioaktywnych. 

Każde składowisko odpadów, a zwłaszcza substancji radioaktywnych, musi mieć naturalną barierę geologiczną, która uszczelnia jego podłoże i ściany boczne. Naturalna bariera w postaci gliny opalinus zapewnia największą, naturalną barierę geologiczną - twierdzą specjaliści.

Badania poziomu radioaktywności
Badania poziomu radioaktywnościGetty Images

Matthias Braun, dyrektor naczelny NAGRA stwierdził, że to sama "geologia przemawia" za wyborem tego miejsca. "To najlepsza lokalizacja o największym poziomie bezpieczeństwa. Rdzeniem składowiska jest ten szary i niepozorny kamień... tutaj czas praktycznie stoi w miejscu" - mówił Braun.

Martin Neukom, członek rządu kantonu Zurych i członek Partii Zielonych przyznaje, że pomimo wcześniejszej krytyki uruchamiania elektrowni jądrowych, finalnie każdy jest odpowiedzialny za zagospodarowanie odpadów.

"Jesteśmy odpowiedzialni za przechowywanie tych odpadów, wykorzystując jak najlepszą wiedzę z najskuteczniejszymi ocenami bezpieczeństwa. Oznacza to, że tak naprawdę nie możemy być przeciwni przechowywaniu tych odpadów" - dodał na konferencji prasowej.

Elektrownie jądrowe nadal budzą wiele kontrowersji
Elektrownie jądrowe nadal budzą wiele kontrowersjiGetty Images

NAGRA będzie ubiegać się o licencję rządową na program, którego celem jest składowanie odpadów z czterech szwajcarskich elektrowni jądrowych. Szwajcarski rząd prawdopodobnie zatwierdzi projekt w 2029 r. Składowisko zostanie otwarte prawdopodobnie w 2050 r.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas