Unia Europejska wypłaci gigantyczne odszkodowania. Straty są coraz większe
Oprac.: Katarzyna Nowak
Komisja Europejska ogłosiła, że wniesie "znaczący" wkład w tworzący się międzynarodowy fundusz pomocowy dla państw dotkniętych klęskami wynikającymi ze zmian klimatu. Komisja Europejska oficjalnie ogłosi swój udział w przedsięwzięciu podczas szczytu klimatycznego COP28 w Dubaju, który rozpocznie się pod koniec listopada.
Komisja Europejska poinformowała, że będzie mieć swój znaczący wkład w międzynarodowym funduszu poświęconym katastrofom klimatycznym. Pieniądze z Unii mają trafić do pierwszego takiego na świecie funduszu "strat i szkód", który ma wspierać społeczności najbardziej dotknięte skutkami globalnego ocieplenia.
Inauguracja międzynarodowego projektu ma odbyć się podczas szczytu klimatycznego Organizacji Narodów Zjednoczonych COP28 w Dubaju. Wydarzenie rozpoczyna się 30 listopada i potrwa do 12 grudnia.
Fundusz klimatyczny i energia odnawialna
Jak podaje agencja Reutera, finanse są jednym z najważniejszych tematów corocznych rozmów klimatycznych ONZ. Unia Europejska nie określiła, jaką kwotę przeznaczy na fundusz strat i szkód. Eksperci wskazują jednak, że celem jest zebranie i zabezpieczenie kilkuset milionów dolarów pod koniec szczytu klimatycznego.
Po latach oporu ze strony bogatych rządów, kraje po raz pierwszy zgodziły się pomóc finansowo państwom rozwijającym się i najbardziej narażonym na skutki globalnego ocieplenia. Decyzja ta spotkała się z międzynarodową aprobatą.
60 krajów oświadczyło ponadto, że popiera porozumienie pod przewodnictwem Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych i Zjednoczonych Emiratów Arabskich dotyczące potrojenia udziału energii odnawialnej w tej dekadzie. We wspólnym oświadczeniu podano także, że planowane jest odejście od węgla oraz poszukiwanie kolejnych rozwiązań mających na celu obniżenie emisji gazów cieplarnianych.
Pieniądze na skutki zmian klimatu
Niektóre kraje chcą wspierać też badania polarne, które mają na celu zatrzymanie zmian klimatycznych w newralgicznych obszarach. Prezydent Francji Emmanuel Macron zaproponował miliard euro na finansowanie badań nad topnieniem lodowców.
Szacuje sie, że zniszczenia wywołane przez ekstremalne zjawiska pogodowe kosztują ludzkość 16 mln dolarów na godzinę.