Reklama

Unia Europejska chce zwiększyć cel OZE do 45 proc. w 2030 roku

Komisja Europejska rozpatruje, czy Unia Europejska może osiągnąć wyższy poziom udziału odnawialnych źródeł energii (OZE) do 2030 roku – 45 proc. zamiast dotychczas proponowanych 40 proc. Ma to przyspieszyć odejście od rosyjskich paliw kopalnych ze względu na inwazję Rosji na Ukrainę.

 "Pracujemy nad tym, aby ocenić przede wszystkim propozycję przejścia z 40 na 45 proc. (celu OZE - red.), ale także bierzemy pod uwagę wyższe ceny energii" - powiedziała Mechthild Woersdoerfer z departamentu energetyki KE.

Rosja jest największym europejskim dostawcą gazu. Cel osiągnięcia 40-procentowego udziału OZE w miksie energetycznym krajów UE został zaproponowany przez Komisję w zeszłym roku.

UE stawia na OZE, aby uniezależnić się od Rosji

W 2020 r. państwa Unii Europejskiej ze źródeł odnawialnych - wiatru, słońca i biomasy - wyprodukowały 22 proc. energii. Udział OZE znacznie różni się między krajami - w Szwecji jest to ponad 50 proc., podczas gdy w Luksemburgu - mniej niż 10 proc.

Reklama

Przyjęcie bardziej ambitnego celu będzie zależeć od państw członkowskich i Parlamentu Europejskiego, które negocjują cały pakiet klimatyczny mający za zadanie szybsze zredukowanie emisji w UE.

Cel 45 proc. OZE w 2030 roku ma już poparcie głównego negocjatora UE oraz organizacji branży odnawialnych źródeł energii, takich jak SolarPower Europe. Ponagliły one jednak Brukselę, aby rozwiązała problem zbyt długiego oczekiwania na pozwolenia.

Markus Pieper z Parlamentu Europejskiego stwierdził, że potrzebna jest nowa analiza informująca o prowadzonych negocjacjach. Zachęcił jednak Komisję, aby nie zwlekała z propozycją do jesieni. "Inaczej będziemy znów zaczynać od początku" - powiedział.  

Bruksela przewiduje, że potrojenie mocy z fotowoltaiki i wiatru do 2030 roku może zaoszczędzić rocznie 170 miliardów metrów sześciennych gazu. W maju Komisja Europejska ma przedstawić plan odejścia od rosyjskich surowców do 2027 roku. Woersdoerfer mówi, że będzie on zawierał także propozycję przepisów mających ułatwić wydawanie pozwoleń dla projektów OZE.  

© 2021 Reuters

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy