Padła data odejścia od paliw kopalnych. Podjęto historyczną decyzję

Katarzyna Nowak

Katarzyna Nowak

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Udostępnij

Podczas trwającego szczytu klimatycznego COP28 we środę, 13 grudnia zatwierdzono porozumienie, na mocy którego poszczególne narody zobowiązały się do odejścia od paliw kopalnych. Decyzja ta jest motywowana efektami wydobycia i spalania tych paliw na zmiany klimatu.

Porozumienie klimatyczne ma zarówno plusy, jak i minusy - twierdzą eksperci
Porozumienie klimatyczne ma zarówno plusy, jak i minusy - twierdzą eksperciGIUSEPPE CACACE/AFP/East NewsEast News

Ostatni dzień szczytu w Dubaju zaowocował porozumieniem w sprawie zakończenia ery paliw kopalnych. Ramowa konwencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu opublikowała w związku z tym obszerny dokument, w którym mowa jest o celach klimatycznych na kolejne 27 lat. Nie jest to jednak porozumienie idealne - deklaracja dotyczy wykorzystania paliw kopalnych tylko w energetyce, a nie w innych obszarach przemysłowych.

W deklaracji zawarto wezwanie do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o 43 proc. do 2030 roku w porównaniu z poziomem z 2019 roku.

COP28. Decyzja w spr. wycofywania paliw kopalnych na świecie

Przewodniczący szczytu klimatu w Dubaju Sultan Al-Jaber wyraził swoje zadowolenie i satysfakcję spowodowaną zatwierdzeniem przełomowego porozumienia w sprawie wycofania paliw kopalnych. Prawie 200 krajów zobowiązało się do utrzymania średniej temperatury Ziemi na poziomie nie większym niż 1,5°C w porównaniu do ery industrialnej.

"Dokonaliśmy czegoś wielkiego - zmiany paradygmatu, która może na nowo zdefiniować nasze gospodarki" - powiedział podczas sesji zamykającej szczyt COP28 Sultan Al-Jaber. Dodał, że porozumienie jest ogromnym osiągnięciem, ale będą liczyć się nie słowa, ale osiągnięcie założonych celów.

Nie wszystkie kraje są jednak zadowolone z efektu prac. W porozumieniu nie znalazła się informacja o całkowitym porzuceniu paliw kopalnych. Najbardziej zmartwieni są przedstawiciele najbardziej zagrożonych skutkami zmian klimatu krajów wyspiarskich.

Samoa Anne Rasmussen z Wysp MarshallaPeter Dejong/Associated Press/East NewsEast News

Plany klimatyczne do 2050 r.

W ostatnim dniu dwutygodniowej konferencji COP28 kraje doszły do porozumienia w sprawie szybkiej i trwałej redukcji emisji gazów cieplarnianych. Zdecydowano, że konieczne będzie potrojenie globalnej mocy zainstalowanej w źródłach energii odnawialnej i podwojenie światowego (średniorocznego) tempa poprawy efektywności energetycznej do 2030 r.

Zdecydowano także o szybkim wycofywaniu się z węgla oraz o ograniczaniu zezwoleń na nowe inwestycje węglowe. Globalne zmiany dotyczą też niskoemisyjnego transportu i rozwoju sektora paliw o zerowej emisji na długo przed 2050 r., a jeśli to niemożliwe, do 2050 r. W planach decydentów poszczególnych krajów będą musiały zostać uwzględnione technologie wychwytywania dwutlenku węgla i niskoemisyjna produkcja wodoru. 

Równocześnie kraje, które podpisały historyczne porozumienie, będą zobowiązane do redukcji emisji metanu i przeprowadzenie sprawiedliwej transformacji energetycznej.

Do połowy stulecia gospodarki świata mają osiągnąć neutralność klimatyczną.

Zmiany klimatu wpływają na ptaki. Wyniki badań polskich naukowcówPolsat NewsPolsat News
Przejdź na