Guzy i rak jelita. Naukowcy chcą, aby wycofano konserwanty zawarte w mięsie

Codzienne spożywanie bekonu i szynki zawierających azotyny stanowi realne zagrożenie dla zdrowia publicznego - twierdzą angielscy badacze. Konserwanty te znajdują się głównie w wędlinach i czerwonym mięsie i mają rakotwórczy potencjał.

Konserwanty utrzymują m.in. jednolitą barwę produktu
Konserwanty utrzymują m.in. jednolitą barwę produktu Arkadiusz ZiolekEast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Azotyny oraz azotany zalicza się do grupy środków konserwujących. Mają one na celu przedłużać termin przydatności do spożycia oraz zapobiegają rozwojowi bakterii, głównie laseczek jadu kiełbasianego (Clostridium botulinum) oraz innych wirusów i grzybów. Ponadto azotyny mają działanie przeciwutleniające i dzięki nim produkty nie tracą swojej barwy. Związki te są jednak szkodliwe - wykazał brytyjski naukowiec.

Azotyny w mięsie

Profesor Chris Elliott to znany i ceniony w Wielkiej Brytanii naukowiec. Współpracował m.in. z rządem kraju i w 2013 r. uczestniczył w śledztwie, które wykazało, że w sklepach sprzedawano koninę pod szyldem mięsa wołowego. W mięsie wykryto m.in. toksyczne leki.

Elliott wzywa obecnie rząd Wielkiej Brytanii do zakazu stosowania azotynów w przetworzonym mięsie. Twierdzi, że dodatki te mogą zwiększać ryzyko zachorowania na raka. Przeprowadził badania na zwierzętach, które wykazały, że w przewodach pokarmowych zwierząt spożywających mięso z dodatkiem azotynów zaczęły tworzyć się guzy. Występowały one o 53 proc. u zwierząt karmionych z dodatkiem konserwantów porównaniu do zwierząt, którym podawano głównie zboża.

Na początku tego roku francuska agencja ds. zdrowia ANSES potwierdziła związek między azotynami i azotanami występującymi szynce i wędlinach a rozwojem raka jelita grubego. Od tego czasu rząd Francji zaczął realizować plan redukcji i stopniowego wycofywania azotynów z produktów mięsnych w kraju.

Badacze ostrzegają, że nawet mniejsze ilości azotynów w diecie mogą zaostrzyć chorobę i przyczynić się do wystąpienia raka jelita grubego.

"Rak jelita grubego jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych nowotworów w Europie i jedną z głównych przyczyn zgonów. Wiele organizacji zajmujących się zdrowiem zaleca stosowanie zdrowej diety i unikanie przetworzonego i czerwonego mięsa" - alarmują naukowcy.

Akcja ratunkowa nietoperzy. Zmrożone spadają na ulicęAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas