Francja i polityka klimatyczna. Macron ma plan na energetykę i ekologię
Emmanuel Macron po zwycięstwie nad Marine Le Pen w drugiej turze wyborów zapowiedział uczynienie Francji "wielkim ekologicznym narodem". - Musimy być wiodącym graczem w tej dziedzinie - podkreślił. Jak będzie wyglądała nowa polityka klimatyczna Francji? Oto jej podstawowe założenia.
- Dziękuję, że daliście mi pewność, iż razem, poprzez inwestycje i głębokie zmiany, uczynimy Francję bardziej niezależną, a Europę silniejszą - oznajmił w niedzielę Emmanuel Macron. Znane są już oficjalne wyniki wyborów we Francji - dotychczasowy prezydent będzie rządził kolejną kadencję.
W całej Francji czuć jednak coraz większy nacisk, aby polityka klimatyczna stała się priorytetem dla działań rządu - podaje kanał France 24. Francja jest obecnie drugim najbardziej zatruwającym planetę krajem w Unii Europejskiej. Na dodatek redukcja emisji w kraju odbywa się wolniej niż w sąsiednich państwach.
W ubiegłym roku rząd Francji przegrał w sądzie z aktywistami, którzy oskarżyli władzę o brak działań w zakresie przeciwdziałania skutkom zmian klimatu, co jest niezgodne z porozumieniem paryskim. Dlatego kraj musi działać na wielu frontach, aby osiągnąć założone cele klimatyczne.
Francja. Macron stawia na atom i OZE
Podstawą polityki energetycznej wybranego ponownie prezydenta mają być atom i OZE. Jeszcze w lutym prezydent Francji zapowiedział budowę 14 nowych reaktorów jądrowych. Deklaracja z ust Emmanuela Macrona padła w fabryce GE Steam Power w Belfort, gdzie produkowane są elementy systemów jądrowych.
Budowa pierwszego reaktora ruszy w 2028 roku, a uruchomiony zostanie do 2035 r. Przedłużona ma zostać także żywotność reaktorów obecnie eksploatowanych.
Francja pomnoży również "prawie dziesięciokrotnie" moce produkcyjne energii solarnej, aby do 2050 r. przekroczyć 100 gigawatów. W tym samym okresie we Francji ma zostać wybudowanych 50 morskich farm wiatrowych.
Planowana jest także budowa tam hydroelektrycznych, produkcja biopaliwa, biomasy i biogazu. Na same innowacje w sektorze odnawialnych źródeł energii (OZE) do 2030 r. Francja chce wydać 1 mld euro.
Termomodernizacja i bioróżnorodność
Emmanuel Macron zadeklarował także kontynuację państwowego programu termomodernizacji oraz renowację 700 tys. domów. Inwestycje są konieczne do oszczędności energii, co także jest jednym z fundamentów polityki klimatycznej przywódcy.
Prezydent Francji chce również chronić bioróżnorodność i jest zwolennikiem reform w kierunku bardziej zielonego, zrównoważonego i ekologicznego rolnictwa, co jest zgodne z nową polityką UE w tym zakresie.
Przyszłość Francji bez węgla
Prezydent zapowiedział też dążenie do całkowitej rezygnacji z paliw kopalnych. Macron chce w tym celu powołać premiera odpowiedzialnego za transformację ekologiczną kraju oraz dwóch ministrów, którzy mają pomóc zelektryfikować transport i sprawić, aby kraj stał się "potęgą ekologiczną XXI wieku".
Francja, według zapowiedzi prezydenta, ma także stać się liderem w dziedzinie produkcji wodoru.