Aktywiści rozbili oprawę słynnego obrazu. Nawiązali do ważnego wydarzenia

Dwoje młodych aktywistów należących do organizacji Just Stop Oil rozbiło w poniedziałek szklaną oprawę obrazu, który kiedyś został zniszczony także przez sufrażystki. Zachowanie ma na celu zwrócenie uwagi na problem wydobycia paliw kopalnych. Aktywiści chcą, aby rząd Wlk. Brytanii zatrzymał nowe projekty związane z ropą i gazem.

W poniedziałek w National Gallery w Londynie aktywiści z Just Stop Oil rozbili młotkami oprawę obrazu "Wenus z lustrem" autorstwa Diego Velazqueza
W poniedziałek w National Gallery w Londynie aktywiści z Just Stop Oil rozbili młotkami oprawę obrazu "Wenus z lustrem" autorstwa Diego VelazquezaJust Stop Oilmateriały prasowe

Do protestu doszło w poniedziałek zaraz przed godziną 11:00 w National Gallery w Londynie. 22-letnia Hannan i 20-letni Harrison przy pomocy młotków rozbili szklaną oprawę obrazu "Wenus z lustrem" autorstwa Diego Velazqueza.

Aktywiści klimatyczni porównują się do sufrażystek

Dzieło na początku XX w. stało się obiektem ataku sufrażystek. Jedna z nich, Mary Richardson, uszkodziła obraz, używając do tego siekiery. Wymierzyła nią w sumie siedem ciosów. Potem obraz został poddany renowacji. Akt wandalizmu był protestem przeciwko aresztowaniu innej działaczki - Emmeline Pankhurst.

Do tego historycznego momentu nawiązali też w poniedziałek aktywiści klimatyczni, argumentując, że kobiety wywalczyły prawo do głosowania dzięki podobnym głośnym akcjom protestacyjnym. W piątek trzy osoby zostały aresztowane na 28 dni za powolny marsz drogą w innym proteście klimatycznym.

"Polityka nas zawodzi. Zawiodła kobiety w 1914 r. i zawodzi nas teraz. Wydobycie ropy i gazu zabije miliony ludzi. Jeśli kochamy sztukę, kochamy życie i nasze rodziny, musimy po prostu zatrzymać ropę" - mówili w galerii aktywiści Just Stop Oil.

Mężczyzna i kobieta zostali aresztowani pod zarzutem zniszczenia mienia. W 2022 r. aktywistki należące do tej samej organizacji oblały zupą słynne "Słoneczniki" van Gogha.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas