Pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce powstanie nad morzem

Poznaliśmy lokalizację pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. Preferowanym miejscem budowy reaktora okazała się nadmorska wieś Choczewo w województwie pomorskim. Zanim jednak elektrownia zostanie wybudowana, spółka odpowiedzialna za inwestycje musi jeszcze uzyskać odpowiednie zgody.

Lokalizację nazwano "Lubiatowo-Kopalino". Elektrownia atomowa ma zostać wybudowana w gminie Choczewo niedaleko Łeby.

Miejsce budowy elektrowni jądrowej w Polsce wskazano na podstawie prowadzonych od 2017 r. bezprecedensowych w skali Polski, bardzo szczegółowych badań środowiskowych i lokalizacyjnych. Wykazały one, że gmina Choczewo spełnia wszystkie wymagania środowiskowe stawiane tego typu obiektom i jest bezpieczna dla mieszkańców.

Polska potrzebuje energetyki jądrowej

Polskie Elektrownie Jądrowe będą się teraz ubiegać o uzyskanie niezbędnych decyzji administracyjnych. 

Reklama

- Działamy zgodnie z planem i wybór lokalizacji jest tego potwierdzeniem. Polska potrzebuje energetyki jądrowej, a wybudowanie pierwszej elektrowni tego typu w Polsce jest istotne dla całego kraju zarówno pod kątem transformacji energetycznej, jak i bezpieczeństwa dostaw energii  - oceniła Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.

Na początku procesu wyboru lokalizacji rozpatrywano aż 92 potencjalne miejsca. Analizy uwzględniły m.in. takie czynniki jak właściwości terenu, dostępność wody chłodzącej, położenie względem terenów objętych formami ochrony przyrody, w tym obszarów Natura 2000. Wśród rozważanych lokalizacji była m.in. Wielkopolska

Ważne były też obecne i możliwe do rozbudowy elementy infrastruktury jak na przykład sieci energetyczne, drogowe czy kolejowe. Wyniki analiz potwierdziły sprzyjające warunki do wybudowania elektrowni jądrowej w województwie pomorskim.

Polacy chcą energii z atomu

Po zawężeniu potencjalnych lokalizacji do Pomorza, dwie z nich - Żarnowiec oraz Lubiatowo-Kopalino - poddano jeszcze bardziej szczegółowym badaniom o tożsamym zakresie, których efekty zamieszczono w raporcie o oddziaływaniu na środowisko. Potwierdziły one, że lokalizacja "Lubiatowo-Kopalino" jest wariantem najkorzystniejszym dla środowiska i bezpiecznym dla ludzi.

Trzeba jednak pamiętać, że wybór preferowanej lokalizacji nie oznacza ostatecznej zgody na realizację elektrowni w takim wariancie. Polskie Elektrownie Jądrowe będą się teraz ubiegać o uzyskanie niezbędnych decyzji administracyjnych dla umiejscowienia przyszłej elektrowni, w szczególności decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach oraz decyzji lokalizacyjnej.

Polskie reaktory atomowe będą z Francji? Jest pierwsza oferta państwowej spółki

Według ostatnich badań Ministerstwa Klimatu i Środowiska w tym roku zanotowano rekordowe wysokie poparcie dla budowy elektrowni jądrowej w Polsce - energią z atomu popiera 74 proc. Polaków.

Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe od lat bada też poziom poparcia dla energetyki jądrowej wśród lokalnej społeczności. Wyniki ostatniej kampanii badawczej, realizowanej w październiku 2021 r. przez niezależny ośrodek badawczy PBS, pokazały, że 63 proc. ankietowanych mieszkańców gmin lokalizacyjnych analizowanych wariantów (Choczewo, Gniewino, Krokowa) popiera decyzję o planie budowy elektrowni jądrowej w ich bezpośrednim sąsiedztwie.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy