Orlen i Lotos połączone. Co dalej z OZE i wodorem?

Zgodnie z zapowiedziami Grupa Lotos złączyła się z Orlenem. Oprócz zapewniania bezpieczeństwa energetycznego, koncern stawia na nowoczesną energetykę. Co wyniknie z tej historycznej fuzji?

1 sierpnia 2022 r. nastąpiła fuzja Orlenu i Lotosu
1 sierpnia 2022 r. nastąpiła fuzja Orlenu i LotosuEast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

"Nigdy się nie poddaję, jeśli czuję, że coś ma sens" - mówił prezes Orlenu podczas konferencji prasowej zorganizowanej 1 sierpnia z okazji połączenia Lotosu i Orlenu.

Na razie stacje Lotosu będą działać pod dotychczasową nazwą. W późniejszej perspektywie zarówno na Lotosie, jak i na Orlenie, paliwo ma być tańsze. W sumie połączony koncern będzie dysponował ponad 3000 stacji paliw w Polsce.

Część rafinerii gdańskiej została sprzedana inwestorom z Arabii Saudyjskiej, dlatego za kilka miesięcy koncern będzie kupował ropę znacznie taniej. Obrót akcjami Lotosu zawieszono 29 lipca.

Jak mówi prezes Orlenu, Daniel Obajtek, połączenie koncernów to przede wszystkim dbałość o bezpieczeństwo energetyczne kraju. "Pozytywne efekty połączenia mają być widoczne dla naszych klientów jak najszybciej" - mówił Obajtek. Fuzja ma ustabilizować rynek energii w Polsce. "Niebawem się Państwo o tym osobiście przekonacie" - dodał.

Rekordowe 99% poparcia dla fuzji. [...] Bezpieczeństwo naszego państwa będzie dzięki niej zapewnione. To pierwszy proces w historii Polski, który uzyskał taką zgodę społeczną.
Daniel Obajtek

Podczas konferencji prasowej odsłonięto tablicę pamiątkową. Na tablicy widniał napis: "Upamiętnienie historycznych decyzji PKN Orlen dla zapewnienia Polsce bezpieczeństwa energetycznego".

"W Polsce musi być jedna polska firma wydobywcza, która zapewni nam bezpieczeństwo" - mówił Daniel Obajtek i doał, że połączony koncern ma być bardziej odporny na zawirowania rynkowe. Orlen w listopadzie chce przejąć PGNiG. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta poparł ten proces.

Nowoczesne technologie i OZE

Obajtek mówił, że Polska stawia na transformację energetyczną, dlatego przewiduje inwestycje w nowoczesne technologie. Koncern ma zadbać o bezpieczeństwo energetyczne regionu, dostarczając i rozwijając niskoemisyjne rozwiązania. Prezes Orlenu wspominał o inwestowaniu w biogaz oraz "czystą enerię", która zapewni bezpieczną przyszłość następnym pokoleniom i nie pogłębi kryzysu klimatycznego.

Rafineria Lotosu w Gdańsku
Rafineria Lotosu w GdańskuEast News

Oprócz przemysłu petrochemicznego koncern chce inwestować też w nowoczesną w energetykę niekonwencjonalną:

- odnawialne źródła energii,

- wodór,

- biogaz,

- biopaliwa,

- elektromobilność.

Orlen posiada w swoim portfelu m.in. farmę wiatrową, która będzie produkować 1 GW mocy przez najbliższe 25 lat. Pierwsza zostanie otwarta w 2026 r. Wkrótce PKN Orlen planuje dołożyć jeszcze więcej mocy pochodzącej z OZE.

Inwestycje Orlenu w morską energetykę wiatrową
Inwestycje Orlenu w morską energetykę wiatrowąPKN Orlenmateriały prasowe
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas