Reklama

Orlen i Lotos połączone. Co dalej z OZE i wodorem?

Zgodnie z zapowiedziami Grupa Lotos złączyła się z Orlenem. Oprócz zapewniania bezpieczeństwa energetycznego, koncern stawia na nowoczesną energetykę. Co wyniknie z tej historycznej fuzji?

"Nigdy się nie poddaję, jeśli czuję, że coś ma sens" - mówił prezes Orlenu podczas konferencji prasowej zorganizowanej 1 sierpnia z okazji połączenia Lotosu i Orlenu. 

Na razie stacje Lotosu będą działać pod dotychczasową nazwą. W późniejszej perspektywie zarówno na Lotosie, jak i na Orlenie, paliwo ma być tańsze. W sumie połączony koncern będzie dysponował ponad 3000 stacji paliw w Polsce.

Część rafinerii gdańskiej została sprzedana inwestorom z Arabii Saudyjskiej, dlatego za kilka miesięcy koncern będzie kupował ropę znacznie taniej. Obrót akcjami Lotosu zawieszono 29 lipca.

Reklama

Jak mówi prezes Orlenu, Daniel Obajtek, połączenie koncernów to przede wszystkim dbałość o bezpieczeństwo energetyczne kraju. "Pozytywne efekty połączenia mają być widoczne dla naszych klientów jak najszybciej" - mówił Obajtek. Fuzja ma ustabilizować rynek energii w Polsce. "Niebawem się Państwo o tym osobiście przekonacie" - dodał.

Podczas konferencji prasowej odsłonięto tablicę pamiątkową. Na tablicy widniał napis: "Upamiętnienie historycznych decyzji PKN Orlen dla zapewnienia Polsce bezpieczeństwa energetycznego".

"W Polsce musi być jedna polska firma wydobywcza, która zapewni nam bezpieczeństwo" - mówił Daniel Obajtek i doał, że połączony koncern ma być bardziej odporny na zawirowania rynkowe. Orlen w listopadzie chce przejąć PGNiG. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta poparł ten proces.

Nowoczesne technologie i OZE

Obajtek mówił, że Polska stawia na transformację energetyczną, dlatego przewiduje inwestycje w nowoczesne technologie. Koncern ma zadbać o bezpieczeństwo energetyczne regionu, dostarczając i rozwijając niskoemisyjne rozwiązania. Prezes Orlenu wspominał o inwestowaniu w biogaz oraz "czystą enerię", która zapewni bezpieczną przyszłość następnym pokoleniom i nie pogłębi kryzysu klimatycznego.

Oprócz przemysłu petrochemicznego koncern chce inwestować też w nowoczesną w energetykę niekonwencjonalną:

- odnawialne źródła energii,

- wodór,

- biogaz,

- biopaliwa,

- elektromobilność.

Orlen posiada w swoim portfelu m.in. farmę wiatrową, która będzie produkować 1 GW mocy przez najbliższe 25 lat. Pierwsza zostanie otwarta w 2026 r. Wkrótce PKN Orlen planuje dołożyć jeszcze więcej mocy pochodzącej z OZE.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama