Orlen chce inwestować w biometan i biogaz
PKN Orlen podpisało porozumienie dotyczące inwestycji w biometan i biogaz. Dzięki odnawialnym źródłom energii spółka chce zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne kraju i zmniejszyć import innych surowców energetycznych.
- Zgodnie z naszą strategią, rozwijamy biznes w sposób zrównoważony. Angażujemy się w ważne inicjatywy, które przyspieszą rozwój odnawialnych źródeł energii. To perspektywiczna branża, która ma coraz większe znaczenie w polskiej gospodarce i pozytywny wpływ na środowisko naturalne - powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
Biometan to biogaz produkowany z odnawialnych źródeł energii, o parametrach gazu ziemnego. Powstaje poprzez oczyszczanie biogazu głównie ze związków siarki i dwutlenku węgla, może służyć jako paliwo do produkcji biowodoru i być wykorzystywany w transporcie.
- Konsekwentnie inwestujemy w biogazownie, które będziemy przekształcać w nowoczesne biometanownie. Wytwarzany przez nas biometan będzie miał kluczowe znaczenie dla dekarbonizacji transportu - oświadczył Józef Węgrecki, członek zarządu PKN Orlen ds. operacyjnych. Biometan może zostać sprężony do BioCNG, skroplony do BioLNG lub służyć do produkcji biowodoru, stanowiącego komponent paliw ciekłych.
Porozumienie zawarte przez Orlen z resortami klimatu i środowiska, rolnictwa, aktywów państwowych, edukacji oraz rozwoju i technologii ma na celu stworzenie nowych rozwiązań legislacyjnych oraz mechanizmów wsparcia i sieci dystrybucyjnej dla biogazu i biometanu. Porozumienie podpisali też inwestorzy, organizacje branżowe i naukowcy.
Spółka Orlen Południe nabyła już trzy biogazownie rolnicze, gdzie z substratów rolniczych, odpadowych i pozostałości z przetwórstwa będzie produkowany przyjazny środowisku biometan, wykorzystywany w przemyśle lub energetyce. Jednocześnie Orlen wspólnie z PGNiG złożył wniosek do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o utworzenie spółki, która zainwestuje w rozwój sieci nowoczesnych biometanowni.