Mniej betonozy w polskich miastach. Park w Gdyni i zielone ściany w Łodzi

Polskie miasta odchodzą od betonozy i stawiają na zieleń. Gdynia oddała do użytku park, który ma być "zielonymi płucami" miasta, a Łódź planuje zazielenić ściany budynków i posadzić kilkadziesiąt tysięcy drzew i to jeszcze tej jesieni.

W centrum Łodzi na trzech budynkach pojawią się tzw. zielone ściany (wizualizacja)
W centrum Łodzi na trzech budynkach pojawią się tzw. zielone ściany (wizualizacja)UM Łódźmateriały prasowe
Park Centralny w Gdyni ma być miejscem odpoczynku dla mieszkańcówKarol Makurat/REPORTEREast News

Wielokrotnie poruszane były tematy betonozy Polskich miastach, ale w ostatnim czasie wiele z nich dąży do poprawy sytuacji i zwiększenia udziału zieleni. To pozytywny trend, który jest nie tylko z korzyścią dla środowiska, ale także mieszkańców, którzy na co dzień mogą cieszyć się większą ilością roślin, zapewniających cień i działających uspokajająco. 

Wraz ze zbliżającym się końcem lata zielenia się m.in. Gdynia i Łódź. Pierwsze miasto oddało mieszkańcom Park Centralny, drugie zaczyna akcję zazieleniania ścian budynków.

Park Centralny. Zieleń dla mieszkańców Gdańska

Mieszkańcy Gdyni i turyści odwiedzający to miasto po wakacjach mogą odpocząć w oddanym niedawno Parku Centralnym. Głównym celem parku jest zapewnienie rekreacji i wypoczynku wszystkim, niezależnie od wieku i sprawności ruchowej. Dla nich przewidziano m.in. polanę piknikową, staw biologiczny, fontannę, a nawet pawilon gastronomiczny. 

Co jednak istotne, pojawiły się nowe drzewa i krzewy, które mają zachęcać do odwiedzenia tego miejsca (łącznie ponad 50 tysięcy nowych roślin). Za projekt parku odpowiada miejscowe biuro architektoniczne ArchDeco.

Oddana część stanowi trzeci etap inwestycji. W 2019 roku ukończono część służącą spokojnej rekreacji, a w 2020 roku kolejną, dla miłośników aktywnego wypoczynku. Poza zielenią, ścieżkami i małą architekturą znajdziemy w nich też m.in. ogród sensoryczny, zewnętrzne siłownie, czy wybieg dla psów. Pod parkiem pojawił się także parking na 270 samochodów. Dzięki temu dotychczasowy przed Urzędem Miasta zamieniono na zielony skwer.

Wejście na parking podziemny pod Parkiem Centralnym w GdyniKarol Makurat/REPORTEREast News

Łódź stawia na zieleń miejską i zielone ściany

Większa ilość drzew w mieście to nie tylko kwestie wizualne, ale także poprawa jakości powietrza. Łódź podczas tegorocznych jesiennych nasadzeń planuje wzbogacić zieleń o 50 tysięcy nowych drzew.

"Pojawią się też kępy leśne, czyli nieco mniejsze skupiska, w których drzew będzie niemal 3 tysiące. Do tego oczywiście szpalery przy łódzkich ulicach, praktycznie w każdej dzielnicy. Lipy, głogi, dęby, wiśnie i jesiony - łącznie kolejnych 500 nasadzeń" - informuje Urząd Miasta Łodzi na miejskim portalu. Do tego dochodzi inicjatywa ThinLodz, która ma dokończyć sadzenie 600 dębów na 600-lecie miasta.

Oprócz tego na trzech budynkach w centrum miasta powstać mają tzw. zielone ściany. Kilka gatunków kolorowych kwitnących pnączy wspinać się będzie na kratach przymocowanych do ściany. Montaż ma się rozpocząć w połowie września i potrwać do października.

Pojawią się kolorowe kwitnące pnącza w kompozycjach kilku gatunków, które będą wspinać się na montowanych do ściany kratkach. Gatunki, które mogą się tutaj pojawić, to kokornak, winobluszcz trójklapowy, wiciokrzew zaostrzony, bluszcz pospolity lub powojnik srebrzysty

W centrum Łodzi na trzech budynkach pojawią się tzw. zielone ściany (wizualizacja)UM Łódźmateriały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas