Martwe ryby w zbiorniku przy Odrze. Znaleziono złote algi

Trwają badania, które mają ustalić przyczynę śnięcia ryb w zbiorniku Czernica w starorzeczu Odry niedaleko Wrocławia. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska przebadał pierwsze próbki i wstępnie wykluczył zatrucie metalami ciężkimi.

article cover
123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze
W zbiorniku Czernica w starorzeczu Odry niedaleko Wrocławia znaleziono 100 kilogramów śniętych ryb. Wstępne badania wykluczyły obecność metali ciężkich w wodzie, ale potwierdziły obecność złotych alg
W zbiorniku Czernica w starorzeczu Odry niedaleko Wrocławia znaleziono 100 kilogramów śniętych ryb. Wstępne badania wykluczyły obecność metali ciężkich w wodzie, ale potwierdziły obecność złotych alg123RF/PICSEL

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska przeprowadził badania w starorzeczu Odry w województwie dolnośląskim. Pomiary mają związek z wyłowieniem 100 kilogramów śniętych ryb ze zbiornika Czernica niedaleko Wrocławia.

Trwają badania starorzecza Odry

"Pracownicy Centralnego Laboratorium Badawczego GIOŚ po przybyciu na miejsce przebadali wodę w sumie w siedmiu miejscach. Trzy punkty były zlokalizowane na zbiorniku Czernica, a cztery pozostałe w innych starorzeczach Odry, tj. Łacha Jelcz Laskowice, zbiornik Bajkał, Wrocław Osobowice (kanał powyżej Śluzy Miejskiej) i Zalew Prężyce" - poinformował GIOŚ.

Na polecenie Głównego Inspektora Ochrony Środowiska w tych miejscach zostanie uruchomiony dodatkowy monitoring interwencyjny, który jest prowadzony dwa razy w tygodniu.

Złote algi znalezione w starorzeczu Odry

Z przeprowadzonych wyników badań wynika, że jedynie w zbiorniku Czernica i w punkcie Łacha Jelcz stwierdzono niewielkie ilości złotych alg (Prymnesium cf. Parvum). Ponadto w zbiorniku Czernica odnotowano jeszcze sinice nitkowate i zielenice, a w punkcie Łacha Jelcz okrzemki i zielenice.

W pozostałych badanych punktach wykryto jedynie okrzemki i zielenice. Nie stwierdzono obecności Prymnesium cf. parvum.

Pracownicy Inspekcji Ochrony Środowiska pozostają w stałym kontakcie ze służbami zarządzania kryzysowego. Na miejsce zdarzenia wezwano służby, które pobrały ryby w celu przeprowadzenia badań. Na ich podstawie zostanie ostatecznie stwierdzony powód śnięcia ryb. Wstępnie wykluczono metale ciężkie.

Naprawa Odry zajmie min. 15 latSCP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas