Reklama

Długi weekend w Karkonoszach i pełno śmieci. "Zostawiają po sobie bajzel"

Polacy chętnie spędzają długie weekendy w górach. Niestety nie wszyscy pamiętają o tym, jak zachowywać się na obszarach parków narodowych. W Karkonoszach problem ten uwidocznił się podczas licznych odwiedzin turystów.

Karpacz i jego okolice słyną z szerokiej oferty noclegowej i często są wybierane jako punkty wypadowe w góry, zwłaszcza na Śnieżkę, ale i na inne szczyty. Jak podaje Karkonoski Park Narodowy, długi weekend listopadowy przyciągnął rekordową ilość turystów. W piątek 11 listopada park narodowy odwiedziło 11 866 osób. W sobotę ludzi było jeszcze więcej, bo aż 14 863. W niedzielę tłum zmalał do ok. 5800 gości. W sumie w długi weekend park odwiedziło ponad 32 tys. osób.

Zobacz też najpiękniejsze polskie trasy rowerowe.

Reklama

Magia długiego weekendu

Według KPN większość turystów wchodziła na teren parku narodowego z Karpacza - było to ok. 11 tys. osób. Turyści chętnie odwiedzali wodospady: Szklarki i Kamieńczyka. Pracownicy parku stwierdzili, że liczba odwiedzających Karkonoski Park Narodowy w sobotę 12 listopada uplasowała ten dzień na trzeciej pozycji pod względem liczby turystów w ciągu jednego dnia spacerujących na szlakach KPN. Najwięcej osób było 17 czerwca - 17 tys. oraz 14 sierpnia - 15 tys.

Problemy

Niestety wśród tak wielu osób wędrujących po szlakach w kierunki Śnieżki i innych miejsc znalazły się takie, które nie znają zasad poruszania się po parku narodowym. Władze parku zwracają uwagę na dwa problemy. Jednym z nich jest poruszanie się poza wyznaczonymi szlakami, co często powoduje niszczenie chronionej prawem przyrody i może zakłócać spokój mieszkających tam zwierząt. Drugi nieodłączny problem związany z napływem turystów to pozostawianie po sobie śmieci. 

"Część już posprzątaliśmy, ale na pewno w jeden dzień się tego wszystkiego zrobić nie da" - stwierdził KPN na Facebooku.

Niektóre odcinki na szlakach w Karkonoszach są zamykane w zimie lub czasowo wyłączone z ruchu turystycznego. Na tej mapie można śledzić na bieżąco warunki w Karkonoszach.

Śledź nas na Facebooku

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Karkonosze

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy