Biebrza pod lupą archeologów. Dolina rzeki jest pełna śladów przeszłości

W ramach projektu "Bioregion Biebrza. Rzeka i człowiek" polscy specjaliści przyjrzą się przemianom w kulturze i środowisku doliny Biebrzy. Analizowane będą zarówno praktyki zamierzchłych ludów, jak i ekosystem rzeki.

Biebrza
BiebrzaPrzemysław WierzchowskiEast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Analiza przemian kulturowych i środowiskowych na obszarach doliny Biebrzy od dawnych do współczesnych czasów to główne założenie projektu zainicjowanego przez Biebrzański Park Narodowy, Muzeum Podlaskie w Białymstoku, Wydział Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Wydział Nauk Ścisłych i Przyrodniczych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Nad Biebrzą

Naukowcy chcą odtworzyć okres od paleolitu, po współczesność. Główną osią badań jest rzeka Biebrza i to, jak człowiek korzystał z zasobów środowiska oraz jak przekształcił je we własnych celach.

Rzeka Biebrza stanowi prawy dopływ Narwi. Biebrza łączy się z Niemnem poprzez Kanał Augustowski i płynie na całej długości pradoliną, która ma największą w kraju pojemność retencyjną. W dolinie Biebrzy znajdują się najrozleglejsze w Polsce tereny podmokłe i bagna. Wreszcie, Biebrza jest kluczowym miejscem lęgowym wielu gatunków ptaków oraz miejscem ich odpoczynku w podróży. Dla archeologów i przyrodników Bagna Biebrzańskie są miejscem kluczowym, ponieważ stanowią skarbnicę tego wszystkiego, co działo się tutaj w przeszłości. 

"Okazało się, że mokradła biebrzańskie i te niewielkie grądy, gdzieś zatopione pośrodku tej zatorfionej doliny Biebrzy, skrywają przepięknie zachowane, fantastyczne ślady przeszłości zarówno człowieka, ale i wszelakich zmian środowiskowych" - mówią polscy archeolodzy.

Pierwsze badania będą prowadzone w okolicach basenu górnej Biebrzy w okolicach Lipska. Kilka lat temu odnaleziono tu unikatowe ślady pobytu ostatnich łowców-zbieraczy z epoki kamienia oraz późniejsze ślady życia człowieka.

Rzeki w Polsce wysychają. Susza zbiera żniwoPolsat News
PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas