6 szlaków pieszych w Polsce na weekend. Pomysły na letnią wycieczkę

Lato, wakacje i sprzyjająca pogoda sprawiają, że nabieramy ochoty na bliższe i dalsze wycieczki piesze. Które trasy warto wybrać, będąc na południu Polski? Największą liczbę pieszych szlaków znajdziecie w Małopolsce. Ich łączna długość wynosi aż 9 400 km, w tym 3 400 km to szlaki górskie. Wiele ciekawych tras można znaleźć na Podkarpaciu, szczególnie w Bieszczadach.

Wybierając szlaki piesze na weekend, nie można pominąć prowadzącego do Zamku Ogrodzieniec fragmentu Szlaku Orlich Gniazd
Wybierając szlaki piesze na weekend, nie można pominąć prowadzącego do Zamku Ogrodzieniec fragmentu Szlaku Orlich Gniazd123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze
Wybierając szlaki piesze na weekend, nie można pominąć prowadzącego do Zamku Ogrodzieniec fragmentu Szlaku Orlich Gniazd
Wybierając szlaki piesze na weekend, nie można pominąć prowadzącego do Zamku Ogrodzieniec fragmentu Szlaku Orlich Gniazd123RF/PICSEL

Jak czytać oznaczenia szlaków?

Wokół koloru szlaków narosło wiele legend. Często mówi się, że określają one stopień trudności dalej trasy, nie jest to jednak prawdą.

Przeznaczone do turystyki pieszej szlaki posiadają oznaczenia w 5 kolorach:

  • Zielony - oznacza trasę prowadzącą od schroniska do schroniska, zazwyczaj jest to najdłuższa trasa
  • Czerwony - wyznacza szlak główny, pozwalający na zobaczenie najciekawszych atrakcji danego regionu, z reguły jest najbardziej widokowy,
  • Niebieski - jest to trasa długodystansowa, lecz nie główna
  • Żółty - oznacza szlaki łącznikowe lub dojściowe, łączy się z innymi trasami
  • Czarny - oznacza najkrótszą drogę (zdarza się, że jest ona również najtrudniejsza, nie jest to jednak regułą)

Oznaczenia szlaków można znaleźć na całej trasie turystycznej (mogą pojawiać się na drzewach, kamieniach lub w innych charakterystycznych, dobrze widocznych miejscach) - nie należy z nich zbaczać. Zazwyczaj obok nich znajdują się również informacje o punkcie, do którego prowadzi szlak oraz orientacyjnym czasie przejścia.

Piesze szlaki na weekend dla każdego - Jura Krakowsko-Częstochowska

Jedną z propozycji na aktywne spędzenie czasu jest bardzo ciekawa, rekreacyjna trasa prowadząca przez Dolinę Będkowską.

Tworzy ona pętlę: Będkowice - Dolina Będkowska - Łazy - Dolina Będkowska - Będkowice o całkowitej długości 16 km. Rozpoczyna się żółtym szlakiem, który następnie przechodzi w niebieski. Teren jest płaski i w większości zalesiony, a stopień trudności niewielki. Trasa jest polecana również dla rodzin z dziećmi oraz osób o słabszej kondycji.

Oczywiście można pokonać tylko jej część, np. organizując w międzyczasie piknik i wracając tą samą drogą.

Dolina Będkowska wyróżnia się dużymi walorami przyrodniczymi, historycznymi oraz geologicznymi, a przy tym jest jedną z najdłuższych i najbardziej malowniczych tras Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej.

Jest również zadbana pod względem infrastruktury dla trustów. Oprócz przestronnego parkingu mogą oni liczyć na specjalne miejsca piknikowe, wiaty czy kosze na śmieci.

Wycieczkowa trasa na weekend - Szlak Orlich Gniazd

To jeden z najdłuższych i najpiękniejszych szlaków w Polsce, który przebiega aż przez dwa województwa - małopolskie i śląskie, łącząc ze sobą Kraków i Częstochowę. Całość ma prawie 170 km., większość turystów decyduje się jednak na przejście piesze tylko jednego spośród wielu odcinków.

Najbardziej atrakcyjne są te części szlaku, które prowadzą do jednego z wielu znajdujących się w tamtej okolicy zamków.

Przy Szlaku Orlich Gniazd znajdują się m.in.:

  •  Zamek w Bobolicach,
  •  Zamek w Olsztynie koło Krakowa,
  •  Zamek Ogrodzieniec,
  •  Zamek Tenczyn,
  •  Zamek w Pieskowej Skale

Szlak oznaczony jest kolorem czerwonym i jest wyjątkowo atrakcyjny turystycznie oraz krajobrazowo.

Prosty szlak pieszy w Tatrach –Polana Kalatówki

Osoby, które planują wycieczkę na Podhale, mogą wybierać spośród wielu górskich szlaków pieszych na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz poza nim.

Jedną z prostszych, lecz bardzo efektownych tras jest ta prowadząca z Kuźnic na Polanę Kalatówki. Biegnie w większości wśród drzew, lekko pod górę, lecz poradzi sobie z nią nawet osoba o niskiej kondycji. Dojście na Kalatówki niebieskim szlakiem zajmuje ok. 50 min. Cała trasa ma długość ok. 2 km., a suma podejść to 170 m.

Na końcu trasy znajduje się Hotel Górski Kalatówki, w którym można się zatrzymać na posiłek i odpoczynek, a następnie wrócić do Zakopanego lub pójść wyżej, na Halę Kondratową, Kasprowy Wierch lub w stronę Myślenickich Turni.

Szlaki turystyczne dla każdego w Zakopanem  - Dolina Białego Potoku

Dolina Białego Potoku to położona najbliżej Zakopanego trasa piesza. Biegnie wąwozem skalnym od Drogi pod Reglami. Żółty szlak prowadzi łagodnie w górę (po drodze nie ma żadnych trudności terenowych), przez ok. 2 km. Na końcu znajduje się urokliwy wodospad. Można tam zakończyć spacer lub pójść dalej w stronę Sarniej Skały lub Polany Kalatówki.

Z Doliny Białego Potoku nie ma widoku na góry, jest to jednak świetna trasa dla rodziców z dziećmi - można ją pokonać nawet z wózkiem - osób starszych, czy dopiero zaczynających swoją przygodę z pieszą turystyką.

Szlaki piesze w Bieszczadach - wyprawa na Tarnicę

Tarnica to najwyższy szczyt Bieszczad, o wysokości 1346 m n.p.m., należący do Korony Gór Polski. To u stóp tej góry odbyła się legendarna walka Biesa z Sanem. Przynajmniej raz powinien ją zdobyć każdy turysta przybywający w tę okolicę.

Najszybszy, niebieski szlak pieszy na Tarnicę prowadzi z Wołosatego. Na przełęczy Krygowskiego krzyżuje się on ze szlakiem czerwonym. W jedną stronę ma długość 4,2 km. (niecałe 9 km. w dwie strony), a na jego pokonanie potrzeba ok. 2 godzin. Trasa nie jest wymagająca, choć w niektórych momentach trzeba się liczyć z dość sporym przewyższeniem terenu. Z wierzchołka rozpościera się imponujący widok na panoramę Bieszczad.

Na Tarnicy znajduje się charakterystyczny, wysoki krzyż - wzniesiono go, by upamiętnić papieża Karola Wojtyłę i jego miłość do gór.

Ścieżka spacerowa nad Soliną

Będąc w Bieszczadach, warto wybrać się na jeszcze jedną pieszą wyprawę, tym razem nad jezioro. Ścieżka spacerowa o nazwie "Zielone Wzgórza nad Soliną" ma długość niecałych 13 km. i prowadzi czerwonym szlakiem po prostym, wolnym od przewyższeń terenie. Szacowany czas, potrzebny na jej pokonanie to 4 godziny.

Jest to niezwykle widokowa trasa, łącząca Polańczyk, Myczków i Solinę. Część przebiega bezpośrednio nad linią jeziora, dzięki czemu przed turystami rozpościera się niepowtarzalny widok. W sezonie letnim mogą oni skorzystać z bogatej infrastruktury wycieczkowej - nad jeziorem znajdują się liczne restauracje i bary oraz plaża.

Zobacz także:

„Eco Studio ELECTRO - SYSTEM”: Relacja z planu teledysku „Odzyskaj”Bee Music
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas