Zakaz palenia węglem. Uchwała antysmogowa w Warszawie zaostrzona
Mazowsze zaostrzyło uchwałę antysmogową. Przegłosowana nowelizacja wprowadza zakaz spalania węgla w Warszawie od października 2023 roku. Z kolei z początkiem 2028 roku przepis wejdzie w życie także w powiatach podwarszawskiego „obwarzanka”.
Nowelizacja uchwały antysmogowej w województwie mazowieckim została przegłosowana w stosunku 26 do 22 głosów. Główną nowością jest zakaz palenia węglem w domowych piecach. Przepisy w Warszawie zaczną obowiązywać od przyszłego roku, a w gminach okalających stolicę - od 2028 roku.
Smog. Warszawa zaostrza przepisy
- Zaostrzamy obowiązujące przepisy. Robimy to jednak po dokładnych, drobiazgowych konsultacjach. Projekt to efekt pewnego kompromisu. Jestem jednak przekonany, że to kolejny ważny krok w walce ze smogiem, a jego pozytywne skutki mieszkańcy stolicy odczują już w perspektywie 2-3 lat - podkreśla marszałek Adam Struzik.
Zakaz spalania węgla na terenie Warszawy zacznie obowiązywać od 1 października 2023 r. Taki przepis zostanie wprowadzony także w powiatach grodziskim, legionowskim, mińskim, nowodworskim, piaseczyńskim, pruszkowskim, otwockim, warszawskim zachodnim i wołomińskim od 1 stycznia 2028 r.
W nowych przepisach dotyczących zakazu spalania węgla przewidziano także wyłączenia. Mieszkańcy, którzy do 31 grudnia 2021 zainstalowali kotły i kominki spełniające wymogi ekoprojektu będą mogli w nich palić paliwami stałymi do końca ich żywotności.
Zobacz również: Pandemia i smog. Dwójka do zabójczego tanga
Zakaz palenia węglem w Warszawie
Prace nad uzupełnieniem uchwały antysmogowej trwały od 2020 r. Projekt był konsultowany w zeszłym roku dwukrotnie. Miesiąc temu projekt uchwały trafił pod obrady sejmiku, jednak został wówczas skierowany do pracy w komisjach.
- Sama uchwała to zaledwie kilka stron, ale jej zapisy w istotny sposób mogą pomóc w poprawie jakości powietrza. Kierunek zmian uwzględnia politykę energetyczną Polski, zgodnie z którą do 2040 roku planowane jest odejście od węgla oraz zbliża województwo do osiągnięcia neutralności klimatycznej wynikającej z Europejskiego Zielonego Ładu i pakietu Fit for 55 - mówi Marcin Podgórski, dyrektor departamentu gospodarki odpadami w urzędzie marszałkowskim województwa mazowieckiego.
We wtorek radni przyjęli nową uchwałę. Za jej przyjęciem zagłosował klub radnych Koalicji Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego (26 głosów). Przeciw był klub Prawa i Sprawiedliwości (22 głosy). Jeden radny się wstrzymał, a dwóch było nieobecnych.
Jak wynika z badania przeprowadzonego w 2021 roku przez ARC Rynek i Opinia dla urzędu marszałkowskiego, 2/3 mieszkańców Warszawy i podwarszawskich powiatów wyraża pełne lub częściowe poparcie dla zakazu. W stolicy za wprowadzeniem nowych regulacji opowiada się 69 proc. ankietowanych, w podregionie warszawskim wschodnim - 65 proc., a w warszawskim zachodnim - 66 proc.
Mazowsze ma swoją uchwałę antysmogową już od listopada 2017 r. Zgodnie z jej zapisami wszystkie nowe kotły na paliwa stałe instalowane po 11 listopada 2017 r. muszą spełniać wymagania tzw. ekoprojektu. Od lipca 2018 roku obowiązuje także zakaz spalania części paliw stałych.
Podjęta przez radnych województwa uchwała zmieniająca obowiązującą dotychczas uchwałę antysmogową wejdzie w życie 14 dni po opublikowaniu w dzienniku urzędowym woj. mazowieckiego.