Reklama

Warszawa może mieć najwyższą opłatę za śmieci. Radna proponuje obniżkę

Opłata śmieciowa w Warszawie po przyjętych ostatnio zmianach może oznaczać najwyższe stawki dla osób mieszkających samotnie w całej Polsce. Radna warszawskiej dzielnicy Praga Południe Ewa Szydłowska chce, aby w tym przypadku obniżyć opłatę za odpady do 52 zł, niezależnie od metrażu mieszkania.

Od 2022 r. wysokość stawki za wywóz odpadów w Warszawie będzie zależała od wielkości mieszkania lub domu. Dla rodzin opłata śmieciowa będzie wynosiła kilkanaście złotych mniej. Drożej, nawet o kilkadziesiąt złotych, może być jednak dla mieszkających samotnie.

Osoby, które są jedynymi mieszkańcami danego mieszkania będą musiały zapłacić miesięcznie za śmieci od 52 do nawet 99 zł. Wszystko zależy od metrażu. W najgorszej sytuacji są ci, którzy mieszkają sami w domu jednorodzinnym - w takiej sytuacji przyjdzie im zapłacić za wywóz odpadów aż 107 zł za miesiąc.

Reklama

Opłata za śmieci w Warszawie - będzie obniżka?

Radna Ewa Szydłowska złożyła w tej sprawie interpelację. Przedstawicielka dzielnicy Praga Południe proponuje, żeby osoby mieszkające samotnie w mieszkaniach komunalnych i socjalnych płaciły stawkę za najniższy metraż. - Tylko w dwóch przypadkach można zweryfikować, ile osób mieszka w mieszkaniu. To mieszkania socjalne i komunalne, gdzie gmina czy dzielnica ma pełny wgląd na to, ile osób jest w takim mieszkaniu - powiedziała PAP radna. Jak zaznaczyła, mieszkania samotnych osób "mają różny metraż, i chodzi o to żeby takim osobom liczyć stawkę najmniejszą, tę za najmniejszy metraż. Bez względu na to na ilu metrach mieszkają".

- Rozmawiam z tymi ludźmi i u nich odpady to są rzędu dwóch reklamówek na cały miesiąc. Więc jest to olbrzymia niesprawiedliwość po pierwsze, a po drugie przy metodzie liczonej od zużycia wody osoby takie zużywały średnio za trzydzieści - trzydzieści parę złotych. Więc nawet jak będzie policzony ten najniższy metraż za 52 złote, to i tak będą stratne, ale nie aż tyle - podkreśliła Ewa Szydłowska.

Warszawa: nowe stawki za odpady

Przeciwko nowej metodzie protestuje partia Zieloni. Jej przedstawiciele uważają, że metoda naliczania od ilości zużytej wody zachęcała do działań ekologicznych i mieszkańcy mieli możliwość wpływu na wysokość opłat. - Odchodzimy od jedynej metody, która ma jakiś walor proekologiczny, a wracamy do metody czysto matematycznej - powiedział przewodniczący warszawskiej Partii Zieloni Waldemar Kamiński.

W przyjętej tydzień temu uchwale rada Warszawy określiła następujące stawki za wywóz śmieci:

  • do 30 m kw. - 52 zł,
  • do 40 m kw. - 77 zł,
  • do 60 m kw. - 88 zł,
  • do 80 m kw. - 94 zł,
  • powyżej 80 m kw. - 99 zł,
  • domy jednorodzinne (bez względu na metraż) - 107 zł.

Jeśli wojewoda nie zakwestionuje przyjętej uchwały, nowe stawki za odpady w Warszawie zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2022 r

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy