Reklama

Von der Leyen: Wprowadzimy zakaz importu węgla z Rosji o wartości 4 mld euro

Przewodnicząca Komisji Europejskiej zapowiedziała również, że zaproponowany zostanie zakaz dla rosyjskich i białoruskich przewoźników drogowych. Zablokowane zostaną także transakcje czterech kluczowych banków rosyjskich, w tym drugiego co do wielkości banku VTB.

  • Komisja Europejska zapronowała nowe sankcje skierowane wobec Rosji
  • Obejmuję one m.in. zakaz importu węgla do państw członkowskich 
  • Wszystko zależy jednak od przedstawicieli rządów, ponieważ decyzje o sankcjach podejmowane są jednogłośnie

"Rosja prowadzi okrutną i bezwzględną wojnę nie tylko z odważnymi wojskami Ukrainy, ale także z ludnością cywilną. Ważne jest, aby w tym krytycznym momencie utrzymać najwyższą presję na Putina i rząd rosyjski. Cztery pakiety sankcji mocno (...) ograniczyły polityczne i gospodarcze opcje Kremla. Widzimy wymierne rezultaty. Ale biorąc pod uwagę (ostatnie - PAP) wydarzenia, musimy dalej zwiększać presję. Dzisiaj proponujemy pójście o krok dalej z naszymi sankcjami. Sprawimy, że będą one szersze i ostrzejsze, aby jeszcze mocniej uderzały w rosyjską gospodarkę" - powiedziała szefowa KE.Zapowiedziała m.in., że Unia zakaże wstępu do unijnych portów statkom rosyjskim i obsługiwanym przez Rosję. Dodała jednak, że w tej sprawie będą wyjątki, które obejmą m.in. produkty rolne i spożywcze, pomoc humanitarną oraz energię.

Reklama

Zapowiedziała też unijny zakaz udziału rosyjskich firm w zamówieniach publicznych w państwach członkowskich i wykluczenie wszelkiego wsparcia finansowego, europejskiego i krajowego, dla rosyjskich organów publicznych. "Europejskie pieniądze z podatków nie powinny trafiać do Rosji w jakiejkolwiek formie" - wskazała.

Potrzebna jednomyślność

Ogłosiła też propozycję wprowadzenia zakazu importu o wartości 5,5 mld euro, obejmującego różne produkty: od drewna po cement i od owoców morza po alkohol.

Von der Leyen przekazała ponadto, że UE zaproponuje dalsze ukierunkowane zakazy eksportu o wartości 10 mld euro w obszarach wrażliwych dla Rosji. Obejmuje to m.in. komputery kwantowe i zaawansowane półprzewodniki, ale także maszyny i sprzęt transportowy.

"Pracujemy nad dodatkowymi sankcjami, w tym na import ropy, i zastanawiamy się nad pomysłami państw członkowskich, takimi jak podatki czy konkretne kanały płatności, jak rachunek powierniczy" - wskazała.

Unijne restrykcje mają objąć też kolejne osoby związane z rosyjskim reżimem.

Sankcje UE wymagają jednomyślności wszystkich 27 państw członkowskich.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy