​Utworzenie Mazowieckiej Doliny Wodorowej coraz bliższe

Ponad 20 podmiotów podpisało list intencyjny na rzecz utworzenia Mazowieckiej Doliny Wodorowej. Liderem projektu będzie PKN Orlen.

Liderem Mazowieckiej Doliny Wodorowej ma być PKN Orlen
Liderem Mazowieckiej Doliny Wodorowej ma być PKN Orlen123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Wśród sygnatariuszy, oprócz koncernu, byli przedstawiciele Politechniki Warszawskiej i Politechniki Łódzkiej, Agencji Rozwoju Przemysłu, Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego i Toyoty Motor Poland.

- Wodór to wielka szansa na obniżenie emisyjności gospodarki, na konkurencyjność polskich firm w skali Europy i świata. To także zastosowanie w transporcie, energetyce, ciepłownictwie, w wielu technologiach przemysłowych, a także w magazynowaniu energii - powiedział wiceminister klimatu Ireneusz Zyska.

Zdaniem wiceministra, "wodór jest naszą szansą na to, aby sprostać wyzwaniom klimatyczno-energetycznym, które w jakiś sposób narzuca nam polityka Unii Europejskiej, ale powiem więcej, my możemy być lepsi, możemy zaskoczyć Europę i cały świat tym, że w rozwiązaniach wodorowych będziemy liderem".

Zgodnie z Polską Strategią Wodorową, powstanie co najmniej pięć takich "dolin". Docelowo może być ich jednak nawet osiem. Według Zyski, to co wyróżnia plan powołania Mazowieckiej Doliny Wodorowej to fakt, iż jego liderem jest PKN Orlen, czyli koncern multienergetyczny.

Obecnie na świecie jest 36 dolin wodorowych w 20 krajach. 20 z nich jest w Europie. Zainwestowanie w nie już ponad 32 mld euro. Mazowiecka Dolina Wodorowa ma powstać do końca pierwszego kwartału 2022 r.

Podmioty, które dołączą do projektu, będą współpracowały nad rozwojem i wdrażaniem technologii wodorowych, koordynowały projekty badawcze, oraz tworzyły system rozwiązań dla kształcenia i szkolenia w kierunku niskoemisyjnych technologii wodorowych.

Szczyt klimatyczny w Glasgow. Ostatnia szansa na neutralność klimatyczną?eNewsroom
PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas