Smog w Polsce znów atakuje. Gdzie najgorsze powietrze? [RAPORT]

Zła jakość powietrza utrzymuje się w całej Polsce. Smog niestety nie daje za wygraną w większości polskich miast. Gdzie powietrze jest najbardziej zanieczyszczone?

W poniedziałek w całej Polsce znów odnotowywane są wysokie poziomy smogu i zanieczyszczeń powietrza
W poniedziałek w całej Polsce znów odnotowywane są wysokie poziomy smogu i zanieczyszczeń powietrzaRobert WozniakAgencja FORUM
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Od poniedziałku najwięcej smogu, według danych Pogoda Interia oraz Airly, odnotowuje się na terenie Śląska i Małopolski. Jakość powietrza, w zależności od punktu pomiaru, jest średnia lub nawet bardzo zła. Najgorzej jest w Opolu, gdzie odnotowano aż 91 punktów w skali CAQI - to górna granica wysokiego poziomu zanieczyszczenia powietrza smogiem. Od 100 punktów poziom jest już bardzo wysoki.

Kraków w skali CAQI w poniedziałek rano miał jeden z najgorszych wyników w całej Polsce - 83 punkty. Oznacza to wysoki poziom smogu. Zaraz za nim są Katowice, gdzie odnotowuje się 80 CAQI, czyli równie wysoki poziom zanieczyszczeń powietrza.

Mapa smogu w Polsce w poniedziałek, 13 grudnia 2021 r.
Mapa smogu w Polsce w poniedziałek, 13 grudnia 2021 r.Interia.plINTERIA.PL

Gdzie najgorszy smog?

Pojedyncze czujniki, takie jak w Grojcu i Rajsku pod Oświęcimiem, wskazują aż ponad 150 CAQI. Bardzo zła jakość powietrza występuje też w okolicach Tarnowskich Gór, Tychów czy Myszkowa.

Zła sytuacja pod kątem stanu powietrza jest także w Wielkopolsce. Poznań, stolica województwa, w poniedziałek był w czołówce najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce. Odnotowano tam 64 punkty w skali CAQI, co jest blisko górnej granicy średniego poziomu smogu. Podobnie jest w województwach dolnośląskim i kujawsko-pomorskim. We Wrocławiu poziom zanieczyszczenia wynosi 59 CAQI, a w Bydgoszczy - 57.

Wśród innych miast ze średnią jakością powietrza w poniedziałek znalazły się także: Warszawa, Łódź, Lublin, Kielce, czy Bielsko-Biała. Niski poziom zanieczyszczenia smogiem występuje w zaledwie kilku dużych miastach w Polsce. Są to na przykład Szczecin, Gdańsk, Olsztyn, Białystok i Rzeszów.

Aktualizacja: w Krakowie wprowadzono 2 stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza. "Do północy obowiązuje drugi stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska ostrzega o ryzyku przekroczenia poziomu dopuszczalnego dla stężenia 24-godzinnego pyłu PM10" - poinformowało miasto. 

Monitoruj jakość powietrza w Twojej miejscowość na swoim telefonie z Androidem - pobierz aplikację Pogoda Interia - pogoda i smog za darmo!

Polski Alarm Smogowy wysyła w Polskę mobilne płuca Polski Alarm Smogowy
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas