Kraków: Deszczomierze na dachach budynków pomagają w określeniu ilości opadów

34 deszczomierze zamontowane na dach budynków w Krakowie służą do zbierania danych o ilości opadów w poszczególnych częściach miasta. Informacje te zostaną wykorzystane do lepszego zaplanowania przebiegu kanalizacji burzowej.

article cover
krakow.plmateriały prasowe
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

- To projekt unikatowy w skali kraju, realizowany z myślą o przyszłości i o zmianach klimatu. Dzięki niemu możemy określić, jak duże są opady w poszczególnych dzielnicach i jak wpływają one na zalania powierzchniowe, występowanie z brzegów potoków i małych cieków wodnych oraz na funkcjonowanie kanalizacji ogólnospławnej w mieście - mówił PAP rzecznik Wodociągów Miasta Kraków Robert Żurek.

Deszczomierze zostały postawione na budynkach użyteczności publicznej. Dane z nich są zdalnie przekazywane do systemu informatycznego krakowskich Wodociągów.

W ostatnich latach na południu kraju, także w Krakowie, często występują intensywne deszcze. Zdaniem wodociągów, informacje o natężeniu opadów zbierane regularnie z dokładnością co do dnia i godziny pozwolą lepiej zaprojektować kanalizację burzową w mieście.- Dane, które zbieramy już teraz są wykorzystywane do modelowania przepływu w kanalizacji ogólnospławnej. Chcemy doprowadzić do tego, by jak najmniejsza ilość wody deszczowej trafiała do tej kanalizacji, a co za tym idzie do oczyszczalni ścieków – wyjaśnił Żurek.

Zarząd Zieleni Miejskiej przy okazji rewitalizacji terenów zielonych i urządzania nowych parków buduje zbiorniki, sadzawki, stawy, które absorbują wody opadowe. Dane z deszczomierzy mogą być wskazówką, w których miejscach miasta zbiorniki te powinny powstać i gdzie będą najbardziej efektywne.

PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas