Jak idzie wymiana "kopciuchów"? Teraz możemy to sprawdzić

Polski Alarm Smogowy stworzył mapę, na której będziemy można zobaczyć, jak przebiega wymiana tzw. kopciuchów. To pierwsza taka inicjatywa w naszym kraju.

article cover
123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Na stronie PAS zobaczyć można mapę Polski z podziałem na województwa i odczytać pozyskane z NFOŚiGW informacje: liczbę złożonych wniosków, podpisanych umów i wypłaconych dotacji. Można również sprawdzić, jaka jest popularność poszczególnych źródeł ciepła, czyli na jaki rodzaj ogrzewania najczęściej decydują się teraz Polacy. Mapa będzie aktualizowana co miesiąc.

Z monitoringu Polskiego Alarmu Smogowego wynika kilka ciekawych spostrzeżeń. Analiza danych pokazuje, że stare kotły na węgiel i drewno wymieniamy przede wszystkim na kotły gazowe (43 proc. wniosków w kwietniu 2021 r.). Drugie w kolejności są pompy ciepła (20 proc.), kotły na biomasę (19 proc.) i wreszcie na węgiel (15 proc.). W liczbie złożonych wniosków przoduje województwo śląskie - to właśnie stamtąd pochodzi co piąty wniosek na wymianę źródła ciepła.

- Monitorujemy działanie Programu Czyste Powietrze i zabiegamy o konieczne zmiany oraz usprawnienie obsługi beneficjentów - mówi Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego - Sprawne działanie tego programu jest kluczowe, ponieważ do wymiany pozostało jeszcze blisko 3 miliony kopciuchów w domach jednorodzinnych. To powinno nastąpić w przeciągu najbliższych kilku lat (założono czas trwania Programu do 2028 r.). Publikowane przez nas dane wskazują, że liczba składanych wniosków w nowej odsłonie Programu (od 15 maja 2020) znacząco wzrosła. Mimo to do osiągnięcia celu wciąż jest bardzo daleko. Jesteśmy już w jednej czwartej okresu funkcjonowania Programu. Liczba wniosków o likwidację "kopciuchów" obejmuje zaledwie 6 proc. założonego przez rząd celu!

400 wniosków dziennie o wymianę kotłów

Z danych pozyskanych z NFOŚiGW wynika, że od początku funkcjonowania Programu, czyli od września 2018 r. do końca kwietnia 2021 r. złożono blisko 185 tys. wniosków o wymianę kotłów na węgiel i drewno, czyli średnio 194 dziennie. Aktualnie można dostrzec znaczący wzrost zainteresowania Programem - tygodniowo do urzędników trafia ok. 3 tys. wniosków, czyli dziennie ponad 400. Mimo to, do celu jest jeszcze daleko - aby go osiągnąć, liczba składanych każdego dnia wniosków powinna przekroczyć 820.

Na dalszy wzrost tempa likwidacji "kopciuchów" mogą mieć wpływ nowe kanały dotarcia do beneficjentów. W ponad dwóch tysiącach gmin powstają lokalne punkty obsługi beneficjenta. Obywatele będą mogli otrzymać w nich pomoc i złożyć wniosek o dotację. Już wkrótce do Czystego Powietrza przystępuje siedem banków komercyjnych. Banki umożliwią uzyskanie dotacji i pożyczki na wymianę kotłów. Dotyczy to również termomodernizacji domu. - To znacząco usprawni realizację Programu Czyste Powietrze - komentuje Guła.

Stworzone przez Polski Alarm Smogowy narzędzie monitorowania Programu Czyste Powietrze będzie aktualizowane każdego miesiąca.

Źródło: Smoglab.pl

Smoglab
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas