​Gróbarczyk: Blisko 34 mln zł na ochronę brzegów morskich

Łącznie w latach 2004-2023 Polska na ochronę brzegów morskich chce wydać 911 mln zł.

Marek Gróbarczyk, wiceminister infrastruktury.
Marek Gróbarczyk, wiceminister infrastruktury. Marek SzandurskiEast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk na posiedzeniu sejmowej komisji gospodarki morskiej i żeglugi powiedział, że plan na 2020 r. został spełniony w prawie 100 proc.

Gróbarczyk powiedział, że prace obejmują umocnienia brzegów, refulacje, naprawy urządzeń, monitoring oraz kontynuację działań długoterminowych w zakresie prac związanych chociażby z ochroną przeciwpowodziową.

Urząd Morski w Szczecinie poinformował, że w 2020 r. odbudowano zespół ostróg drewnianych zlokalizowanych na wschód od portu w Darłowie, wykonano sztuczne zasilanie brzegu morskiego w miejscowości Wicie, wybudowano opaskę brzegową w Pogorzelicy oraz skanowanie laserowe morskiej strefy brzegowej.

W planach inwestycji na 2021 r. znalazły się z kolei: zabezpieczenie brzegu w rejonie zatoki erozyjnej Centralnego Poligonu Sił Powietrznych Jarosławiec-Ustka, sztuczne zasilanie w miejscowości Ustronie Morskie, sztuczne zasilanie w Kołobrzegu, tam także budowa opaski brzegowej, przebudowa trzech ostróg brzegowych w Dziwnowie, budowa opaski brzegowej w Międzywodziu i laserowe skanowanie morskie.

Z informacji Urzędu Morskiego w Gdyni wynika, że w ubiegłym roku wykonano zabezpieczenie przeciwpowodziowe w Kątach Rybackich, sztuczne zasilanie w rejonie Kadyn, sztuczne zasilanie w Górkach Zachodnich i Górkach Wschodnich, sztuczne zasilanie w Gdyni Orłowie, umocnienie brzegowe w miejscowości Rewa, wjazd technologicznego w Kuźnicy, sztuczne zasilanie na całym Półwyspie Helskim, przebudowano umocnienia brzegowe w Jastrzębiej Górze, wyremontowano odwodnienia opaski brzegowej w Rozewiu, a także monitoring brzegu.

Plany na 2021 r. obejmują realizację zjazdów w Gdyni Oksywiu, przygotowanie dokumentacji dla progów podwodnych w Gdyni Orłowie, remont umocnienia w Jastrzębiej Górze, sztuczne zasilanie w rejonie miejscowości Ustka i Rowy, remont odwodnienia opaski w Rozewiu, wjazd technologiczny w Rozewiu, sztuczne zasilanie Półwyspu Helskiego, a także monitoring brzegów morskich.

PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas