Greta Thunberg wyda nową książkę o kryzysie klimatycznym

Słynna aktywistka klimatyczna Greta Thunberg wyda jesienią nową książkę, której celem jest "globalny przegląd powiązań między wieloma kryzysami na naszej planecie".

Aktywistka klimatyczna Greta Thunberg.
Aktywistka klimatyczna Greta Thunberg.PAUL WENNERHOLM Agencja FORUM
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

"Postanowiłam wykorzystać moją platformę do stworzenia książki opartej na najlepszych dostępnych obecnie danych naukowych. Książki, która w sposób holistyczny omawia kryzysy klimatyczny, ekologiczny i zrównoważonego rozwoju" - powiedziała Greta Thunberg w oświadczeniu. "Kryzys klimatyczny jest oczywiście tylko symptomem znacznie większego kryzysu zrównoważonego rozwoju. Mam nadzieję, że ta książka stanie się źródłem wiedzy na temat tych różnych, ściśle ze sobą powiązanych kryzysów".

Przy pracy nad książką The Climate Book, która ma się ukazać jesienią tego roku nakładem wydawnictwa Penguin, Thunberg zebrała ponad 100 współpracowników - od naukowców Johana Rockströma i Katharine Hayhoe po ekonomistę Thomasa Piketty'ego i powieściopisarkę Margaret Atwood.

Dziewiętnastolatka dzieli się w niej również tym, czego nauczyła się na podstawie własnych doświadczeń związanych z aktywnością na rzecz klimatu. W szczególności omawia powszechne zjawisko "greenwashingu", ujawniając, w jakim stopniu jesteśmy utrzymywani w niewiedzy na temat tego zagadnienia. Uznaje to za jeden z naszych największych problemów, ale także za największe źródło nadziei, ponieważ wierzy, że kiedy wszyscy będziemy mieli pełny obraz sytuacji, będziemy mogli działać.

Kryzys klimatyczny na horyzoncie

"W tej chwili rozpaczliwie potrzebujemy nadziei" - powiedziała Thunberg. "Ale nadzieja nie polega na udawaniu, że wszystko będzie dobrze".

Wcześniej Thunberg opublikowała trzy książki - dwie, których współautorami są jej rodzice i siostra: Scenes from the Heart i Our House Is on Fire, oraz jeden zbiór przemówień - No One Is Too Small to Make a Difference. Nowa książka ma być jej najbardziej wszechstronnym wydawnictwem, w którym zbierze pomysły i wiedzę od ekspertów, aby "wyposażyć nas wszystkich w narzędzia do wprowadzania pozytywnych zmian".

A każda pozytywne zmiana jest na wagę złota, ponieważ kryzys klimatyczny postępuje coraz bardziej, a jego skutki są coraz mocniej odczuwalne.

Według drugiej części szóstego raportu Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC), która ukazała się w lutym bieżącego roku, zmiany klimatu wywołane emisją gazów cieplarnianych przez człowieka powodują powszechne straty i szkody - zarówno w przyrodzie, jak i wśród ludzi. Mowa tu o  narażaniu społeczeństw i środowiska naturalnego na niedopuszczalne i nieodwracalne ryzyka, m.in. śmierć ludzi, straty w produkcji żywności, dewastację przyrody i ograniczenie wzrostu gospodarczego.

Oprac. Mateusz Czerniak

Źródło: The Guardian, Zielona Interia

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas