​Ekologiczna kampania na prezydenta Rzeszowa

- Zamierzam stworzyć w Rzeszowie gospodarkę odpadami układu zamkniętego, czystą i ekologiczną. Stawiam na recykling - powiedział w czwartek na konferencji prasowej kandydat na prezydenta Rzeszowa, wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. Zapowiedział też wybudowanie w mieście biogazowni.

- Spalanie śmieci jest już passe, powoduje komplikacje dla środowiska. Przetwarzanie i odzysk materiałów, takich jak plastik, szkło czy papier to jest nasza przyszłość, w tym kierunku chcemy iść. Jako przyszły prezydent miasta będę promował wszystkie formy przetwarzania takich materiałów - mówił Warchoł.

Wiceminister podkreślił, że gospodarka odpadami to gospodarka obiegu zamkniętego. - Zależy nam na tym, żeby to, co wyrzucamy, później do nas wracało. Mam na to pomysł realny i konkretny - przekonywał.

Warchoł zaproponował, aby z odpadków biologicznych wytwarzać biogaz, którym zasilane mogłyby być m.in. miejskie autobusy. Kandydat przedstawił na konferencji projekt umowy z inwestorem, który jest zainteresowany budową biogazowni. Warchoł dodał, że projekt umowy został przygotowany razem z b. prezydentem Rzeszowa Tadeuszem Ferencem. - To jest konkretny projekt włącznie z finansowaniem, z warunkami zabudowy tego typu instalacji przetwarzającej jedzenie z pojemników na biogaz. Dzięki temu będzie taniej i zdrowiej. Mamy odpowiednią działkę na taką inwestycję, ale o szczegółach mówić nie mogę - podkreślił i dodał, że jest współpomysłodawcą tego projektu.

Reklama

Rzecznik prasowy rzeszowskiego magistratu Maciej Chłodnicki powiedział PAP, że w ubiegłym roku w Ratuszu prowadzone były rozmowy na temat biogazowni z inwestorem. - Nie zakończyły się jednak jakimiś konkretnymi ustaleniami - dodał Chłodnicki.

Wiceminister zaznaczył, że jeżeli mieszkańcy go wybiorą na prezydenta Rzeszowa, to tego typu inwestycje, będą realizowane w stolicy Podkarpacia. - Wyobraźcie sobie państwo, nie ma nic piękniejszego niż śmieciarka, która przyjeżdża po śmieci i jest zasilana z gazu wytwarzanego z tych śmieci.

Polityk po konferencji prasowej rozdawał mieszkańcom Rzeszowa ciasteczka, które jak podkreślił, zostały wypieczone przez miejscową cukiernię, a opakowanie nadaje się w 100 proc. do recyklingu.

Tadeusz Ferenc z urzędu prezydenta Rzeszowa zrezygnował 10 lutego. Zgodnie z opublikowanym w ubiegły piątek rozporządzeniem premiera wybory odbędą się 9 maja.

Wśród osób, które do tej pory zgłosiły chęć kandydowania, są m.in. popierana przez PiS wojewoda podkarpacka Ewa Leniart, wiceprzewodniczący Rady Miasta Rzeszowa i szef klubu Rozwój Rzeszowa Konrad Fijołek, którego popierają m.in. PO, Lewica, PSL i Ruch Polska 2050, poseł Konfederacji Grzegorz Braun oraz były poseł Kukiz’15 Maciej Masłowski.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Rzeszów | ekologia | ochrona środowiska

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama