Trąba powietrzna pod Garwolinem. Trwa usuwanie szkód

W piątek wieczorem w powiecie garwolińskim (woj. mazowieckie) można było zaobserwować zjawisko trąby powietrznej. Leje kondensacyjne utworzyły się także w innych miejscowościach w regionie. W sobotę usuwano szkody, które wyrządziła niesprzyjająca pogoda.

W piątek wieczorem pod Garwolin (woj. mazowieckie) widać było trąbę powietrzną
W piątek wieczorem pod Garwolin (woj. mazowieckie) widać było trąbę powietrzną123RF/Facebook/Garwolin24123RF/PICSEL

W piątek ok. 20:00 w powiecie garwolińskim w woj. mazowieckim utworzył się lej kondensacyjny, który zamienił się w trąbę powietrzną. Jak relacjonują lokalne media, wichura porywała na swojej drodze różne przedmioty.

Woj. mazowieckie. Trąba powietrzna pod Garwolinem

Lej utworzył się w miejscowości Samorządki. Na terenie gmin Piastów i Żelechów wiatr uszkodził dachy w kilku domach i powalił drzewa. Uszkodzona została także ściana szczytowa w jednej chlewni. W gminie Górzno uszkodzeniu uległ dach budynku gospodarczego.

W Piastowie powalone przez wichurę drzewa zablokowały drogę. Zerwane zostały także linie energetyczne. Na terenie obu gmin pracowało pogotowie energetyczne.

W piątek burze przede wszystkim na zachodzie Polski

W piątek leje kondensacyjne tworzyły się także w województwach łódzkim i świętokrzyskim. "Nasi obserwatorzy zgłosili występowanie lejków kondensacyjnych, czyli stożkowego wiru powietrznego powstającego na skutek różnicy ciśnienia powietrza" - poinformowało IMGW.

W sobotę największe ryzyko burz i ekstremalnych zjawisk pogodowych występuje na zachodnie kraju. Strefa burz rozciąga się na całej zachodniej granicy Polski aż po Austrię. Najgroźniejsze burze występują na Pomorzu Zachodnim.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas