Reklama

Przemysław Białkowski podcast: Klimat

Gdy wyobrażamy sobie zmiany klimatu, zazwyczaj myślimy o topniejących lodowcach bądź polach dotkniętych długoletnią suszą. Ale nie trzeba szukać daleko – zmiany klimatyczne dotyczą również Polski.

Ostatnie 30 lat było najcieplejsze w historii pomiarów temperatury wykonywanych na terenie Polski. - Jest coraz cieplej i faktycznie nasze dane to pokazują - mówi Grzegorz Walijewski, rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Zobacz również: Jak globalne ocieplenie wpłynie bezpośrednio na Polskę?

Zmiany klimatyczne. Będą tylko dwie pory roku

Jednym z przejawów zmian klimatycznych w Polsce są zacierające się różnice między porami roku. Eksperci wskazują, że zamiast czterech wkrótce będziemy częściej doświadczać dwóch pór roku: ciepłej i zimnej. - W naszej szerokości geograficznej coraz częściej będziemy obserwowali dwie pory roku. Jedna będzie ciepła i bardziej wilgotna, a druga - cieplejsza i bardziej sucha - wyjaśnia Grzegorz Walijewski.

Reklama

W Polsce biegunem zimna pozostają Suwałki. Jednak inny rejon uważany za najzimniejszy - polskie góry - systematycznie się ociepla. Dni z pokrywą śnieżną jest co roku zaledwie około dziesięciu, a powinno być ich 50-60. - To kolejny dowód na to, że zmienia się klimat - mówi ekspert.

Z kolei w takich regionach jak Dolny Śląsk czy Polska południowo-zachodnia, które są naszym biegunem ciepła, fale upałów są coraz dłuższe. Dni z temperaturą powyżej 30 stopni Celsjusza w roku jest coraz więcej.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zmiany klimatyczne | Przemysław Białkowski

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama