Przemysław Białkowski podcast: Architektura

Czy budynki mogą być w stu procentach ekologiczne? Jak zmienia się pod tym kątem architektura i czy dostosowuje się do takich problemów jak na przykład zmiany klimatyczne? Agnieszka Kalinowska-Sołtys, wiceprezes Stowarzyszenia Architektów Polskich w rozmowie z Przemysławem Białkowskim z Interii wyjaśnia, że niestety większość budynków nie jest ekologicznych, przyczyniając się do globalnego ocieplenia. Ale jest coraz więcej nowych rozwiązań, które ograniczają te negatywne efekty.

Budynki nigdy nie będą do końca ekologiczne - podkreśla Agnieszka Kalinowska-Sołtys, wiceprezes Stowarzyszenia Architektów Polskich. - Prawie 40 proc. emisji gazów cieplarnianych związane jest właśnie z budownictwem na świecie - mówi ekspertka.

Budynki nigdy nie będą całkowicie ekologiczne

- Ja nie lubię określenia "ekologiczne budynki", bo takich jest naprawdę niewiele. To są jakieś chaty z gliny, budynki pasywne. A w skali miasta możemy mówić o budynkach, które mniej negatywnie oddziałują na środowisko - wyjaśnia Agnieszka Kalinowska-Sołtys.

Miasta na świecie muszą obecnie przede wszystkim poradzić sobie z problemem dynamicznie rosnącej populacji. W ciągu zaledwie 50 lat liczba ludzi na świecie wzrosła aż o cztery miliardy. - To oznacza, że coraz więcej ludzi swoją działalnością negatywnie wpływa na przyrodę - zaznacza ekspertka.

Reklama

Czy mieszkania w Polsce są zielone?

Dlatego architekci starają się, aby budynki coraz mniej oddziaływały na środowisko. Bardziej świadomi inwestorzy zaczynają dostrzegać zalety tzw. zielonych budynków, które mogą pomóc w obniżeniu śladu węglowego budownictwa na świecie. - Wszystko, co możemy zrobić, żeby były mniej szkodliwe, staramy się robić - podkreśla Agnieszka Kalinowska-Sołtys.

W polskim budownictwie mieszkaniowym, szczególnie w starszych budynkach, pod kątem ekologii sporym problemem jest brak indywidualnego opomiarowania - ocenia ekspertka. Rozliczanie się w spółdzielniach i uśrednianie rachunków może prowadzić do nadużyć oraz nieefektywnego wykorzystywania energii.  

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: podcast | budownictwo | ekologia | zmiany klimatyczne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy