Technologie dla ekologicznego budownictwa. Nadchodzą konieczne zmiany

Według badania przeprowadzonego przez Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego, aż 38 proc. emisji dwutlenku węgla w Polsce pochodzi z tego sektora. Zajęcie się nim jest więc kluczowe w procesie dekarbonizacji naszego kraju. Rozwiązaniem jest wdrożenie idei ekologicznego budownictwa, w czym mogą pomóc nowe technologie.

Nowoczesne budownictwo musi dążyć do energooszczędności i redukcji emisyjności (zdjęcie ilustracyjne).
Nowoczesne budownictwo musi dążyć do energooszczędności i redukcji emisyjności (zdjęcie ilustracyjne).Stephan BechertUnsplash
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Do emisji wynikających z sektora budownictwa wlicza się te powstałe przy produkcji materiałów budowalnych, budowie, eksploatacji budynku oraz rozbiórki i sprzedaży. Dlatego, żeby móc zdekarbonizować polskie budownictwo, należy wprowadzić zmiany na każdym z tych poziomów.

Jak stwierdza raport "Mapa drogowa dekarbonizacji budownictwa do roku 2050", aby osiągnąć neutralność klimatyczną, konieczna jest modyfikacja podejścia do produkcji materiałów, projektowania, procesu budowlanego oraz wykorzystywanych źródeł energii. Według raportu bazą tych działań muszą być zmiany w prawodawstwie, a rozwiązania, które pozwalają na wznoszenie budynków o zerowym śladzie węglowym już istnieją, ale muszą być odpowiednio wspierane i promowane finansowo.

Rozwiązania technologiczne - które są elementem koncepcji ekologicznego budownictwa - mogą być elementem każdej fazy powstawania i użytkowania budynków. Niezwykle istotne jest np. stosowanie materiałów posiadających deklarację wpływu środowiskowego, np. EPD. Deklaracja EPD jest świadectwem oceny oddziaływania produktu na środowisko na poszczególnych etapach jego wytwarzania i cyklu życia: od pozyskania materiałów, przez etap produkcji, transport, montaż, użytkowanie, aż do utylizacji i recyklingu. Określa ona ilościowo wydobycie surowców, energochłonność procesu produkcji, zużycie wody i wytwarzanie odpadów.

Sztuczna inteligencja dla budownictwa

W opracowywaniu bardziej ekologicznych materiałów budowlanych przydają się także nowoczesne technologie - koncern Meta, czyli właściciel Facebooka, chwalił się niedawno, że dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji udało się zaprojektować mniej emisyjny beton - którego produkcja odpowiada dzisiaj za około 8 proc. globalnej emisji dwutlenku węgla. Algorytmy wykorzystane przez Metę opracowały nową bardziej ekologiczną wersję tego materiału poprzez zmniejszenie ilość cementu w jego składzie i zastąpienie cement popiołem, żużlem czy mielonym szkłem. Dodatkowo tradycyjne materiały wchodzące w skład betonu, takie jak żwir, tłuczeń kamienny czy piasek, zastąpiły betonem z recyklingu.

Beton jest materiałem z niezwykle wysokim śladem węglowym.
Beton jest materiałem z niezwykle wysokim śladem węglowym.Bartlomiej Kudowicz Agencja FORUM

Ale sztuczna inteligencja pomaga budownictwu nie tylko w zmniejszaniu emisji produkcji materiałów. W przypadku projektowania budynków niezwykle pomocne jest powszechne wykorzystywanie technologii BIM, w celu obliczania i zmniejszania całkowitego śladu węglowego projektowanych budynków. BIM, czyli modelowanie informacji o budynku, to technologia informatyczna pozwalająca na stworzenie wielowymiarowego, cyfrowego modelu obiektu, co pozwala efektywnie projektować, realizować proces inwestycyjny oraz efektywnie zarządzać obiektem w procesie eksploatacji. Technologia ta upraszczając sam proces projektowy, poprzez możliwość testowania w świecie wirtualnym rozmaitych wariantów i schematów, w celu wybrania optymalnego, pozwala zminimalizować ślad węglowy budynków.

Inteligentne i ekologiczne domy

W samym bardziej ekologicznym użytkowaniu budynków mogą pomóc natomiast systemy inteligentnego zarządzania domem. Tego rodzaju systemy dla przykładu mogą automatycznie wyłączać światła, gdy nikogo nie ma w pokoju, uniemożliwiają jednoczesną pracę ogrzewania i klimatyzacji, czy ograniczają ogrzewanie przy otwartym oknie. Według szacunków może to pozwolić na oszczędność nawet 20-23 proc. energii cieplnej oraz do 30 proc. energii elektrycznej.

Wykorzystywanie instalacji fotowoltaicznych jest ważnym elementem idei ekologicznego nowoczesnego budownictwa.
Wykorzystywanie instalacji fotowoltaicznych jest ważnym elementem idei ekologicznego nowoczesnego budownictwa.Krzysztof ZatyckiAgencja FORUM

Często także elementem inteligentnego i ekologicznego budownictwa jest instalowanie panelów fotowoltaicznych. To oczywiście źródło czystej oraz coraz tańszej energii - i do tego rozwiązania akurat nie trzeba Polaków przekonywać, bo cieszy się ono ogromną popularnością, chociaż ostatnio zainteresowanie nim spadło ze względu na zmianę przepisów.

Przemysław Białkowski Podcast: Budynki z drewnaSCP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas