Polska Sahara zagrożona przez budowę obwodnicy. Przyrodnicy alarmują

Pustynia Błędowska może być zagrożona - alarmują przyrodnicy. Chodzi o obwodnicę gminy Klucze, która - według planów - ma przechodzić przez chroniony obszar. O tym unikalnym ekosystemie w skali Polski i Europy opowiedział w podkaście Przemysława Białkowskiego dr Krzysztof Ninard z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

article cover
INTERIA.PL

O obwodnicy gminy Klucze, którą lokalne władze planują poprowadzić przez obszar Natura 2000 przy Pustyni Błędowskiej pisaliśmy już w Zielonej Interii. Mieszkańcy regionu uważają, że przedstawiony plan budowy obwodnicy znacząco naruszy wrażliwy ekosystem.

Jak powstała Pustynia Błędowska?

Dr Krzysztof Ninard wyjaśnia, że, choć Pustynia Błędowska jest pustynią tylko z nazwy, to nadal jest terenem wyjątkowym. W Polsce klimat jest stanowczo zbyt wilgotny na to, aby utworzyły się naturalne pustynie - tłumaczy ekspert.

Jak więc powstała Pustynia Błędowska? Przyroda odegrała tu pewną rolę, bo na Lasów Błędowskich występują piaszczyste osady. Takich miejsc jest jednak w Polsce sporo.

Pustynia Błędowska to unikalny ekosystem w skali PolskiMONKPRESS/East NewsEast News

W wypadku "polskiej Sahary" decydująca była jednak działalność człowieka - od średniowiecza miejscowe lasy intensywnie eksploatowano, bo w pobliżu znajdowały się kopalnie srebra i ołowiu. Drewna potrzebowano do wzmacniania szybów, intensywnie wykorzystywano też wody gruntowe. To spowodowało, że powstała pustynia o pochodzeniu antropogenicznym.

- Skoro już mamy taki unikatowy typ krajobrazu, to warto go zachować - uważa dr Krzysztof Ninard. - To po pierwsze atrakcja turystyczna, a po drugie - wiele gatunków roślin i zwierząt (piaszczyste murawy, owady) musiałoby się stamtąd wycofać, gdyby w to miejsce powrócił las.

Polska Sahara zagrożona? Przyrodnicy alarmująINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas