Odczarować spalarnie odpadów i zmniejszyć ilość śmieci

Nie w każdej szkole uczono nas całej prawdy o odpadach. Często nie wiemy, jak z nimi prawidłowo postępować oraz jaka jest przyczyna ich masowego generowania. Monika Michalska-Szulc znana w mediach społecznościowych jako "Pani od odpadów” edukuje nie tylko o tym, jak prawidłowo segregować, ale opowiada też o utylizacji śmieci w zakładach. Jej przygoda z odpadami zaczęła się bowiem od spalarni śmieci.

Świadomość na temat problemu śmieci w Polsce rośnie, a ludzie chętnie opowiadają o swoich doświadczeniach i pytają o to, gdzie wyrzucać problematyczne odpady. "Ludzie pytają nie tylko o oczywistą segregację, ale i o to, gdzie wyrzucić stare rolki, garnki, czy sztućce” - mówi "Pani od odpadów" w wywiadzie z Przemysławem Białkowskim. Specjalistka zaznacza, że zauważa rosnącą liczbę osób, które nie tylko chętnie segregują śmieci, ale i próbują zmieniać konsumpcyjny styl życia.

Monika Michalska-Szulc pracuje w branży odpadów od ponad 10 lat. Zaczęła opowiadać o niej ludziom, którzy wiedzą, jak ten system działa od podszewki. "Sukces edukacji o redukcji i utylizacji odpadów tkwi w pokazywaniu procesu od środka" - mówi ekspertka.

Reklama

Spalarnie odpadów w praktyce

Generujemy regularnie setki tysięcy, a nawet miliony ton odpadów zmieszanych. Śmieci z czarnego pojemnika trafiają między innymi do spalarni odpadów, które w Polsce od wielu lat nie cieszą się dobrą opinią. Wielu ludzi obawia się smrodu lub emisji zanieczyszczeń generowanych przez te zakłady. 

Jak jest naprawdę? "Spalarnie śmieci są zakładami, przy których nie śmierdzi, w przeciwieństwie do wysypisk śmieci” - zaznacza Michalska-Szulc, która przygodę z odpadami rozpoczęła właśnie od pisania pracy magisterskiej o spalarni. Jak mówi specjalistka, w spalarniach odpadów nie ma miejsca na błędy, a wszystkie procesy są skrupulatnie kontrolowane. W takich zakładach panują konkretne zasady i obostrzenia. 

Według edukatorki spalarnie to zakłady nie tylko rozwiązujące problem naszych śmieci, ale i pożyteczne źródła ciepła i energii. Odpady są traktowane jako jedno ze źródeł energii cieplnej i elektrycznej. Dodatkowo resztki powstałe na skutek spalania, np. popiół, można użyć do budowy dróg. Wszystkie produkty muszą spełnić odpowiednie normy, zanim trafią do ponownego obiegu.

Spalarnia jest więc jednym z elementów gospodarki o obiegu zamkniętym, który posiada jednak ich znacznie więcej.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: podcast
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy