Reklama

Działali ekologicznie, zanim to było modne

Stowarzyszenia Program Czysta Polska obchodzi trzecie urodziny. Z tej okazji, dziennikarka Polsatu, Dominika Tarczyńska opowiada o tym, jak Polacy skutecznie działają dla dobra lokalnego środowiska i całego klimatu.

Mówienie o ekologii nie jest łatwe i często wiąże się z kontrowersjami. Wiele zjawisk wokół nas nie napawa optymizmem, ponieważ dotyczą trudnych problemów - zanieczyszczeń powietrza i smogu, odpadów zalegających w wodach i na lądzie, czy niszczenia siedlisk zwierząt. Można jednak na co dzień działać dla dobra środowiska i mówić o tym w sposób, który trafia do ludzi. Jak to zrobić?

Działali, zanim to było modne

W ciągu trzech lat istnienia Stowarzyszenia Program Czysta Polska udało się zrobić wiele dla lokalnej przyrody. W całej Polsce regularnie organizowane są lokalne akcje ekologiczne (np. Czyste Zielone Miasta), a co roku polskie gwiazdy występują na festiwalu muzycznym w Uniejowie, promującym ekologiczne postawy. “Znane osoby są dla niektórych autorytetami i wpływają na ludzi" - mówi Dominika Tarczyńska, prowadząca w Polsacie program “Czysta Polska". Dziennikarka dodaje, że aktorzy i piosenkarze pomagają w budowaniu świadomości ekologicznej wśród ludzi.

Reklama

Na każdej lokalnej akcji organizowanej i wspieranej przez Stowarzyszenie pojawiają się tłumy ludzi, którzy zgłaszają się do wspólnego działania - sprzątania ulic, lasów, czy sadzenia drzew. “Z takich akcji korzystają zarówno samorządowcy, jak i mieszkańcy, którzy przychodzą często do władz z prośbą o pomoc" - mówi dziennikarka.

Stowarzyszenia Program Czysta Polska współpracuje w tym roku z Polskim Alarmem Smogowym przy corocznej kampanii antysmogowej “Zobacz, czym oddychasz". Akcja ta pomaga zrozumieć ludziom, jak destrukcyjnie smog wpływa na nasze zdrowie.

“Czysta Polska"

Co tydzień na antenie Polsatu emitowany jest ekologiczny program “Czysta Polska". Co jest głównym założeniem programu? “Naszym celem jest przede wszystkim pokazanie widzom naszej pięknej polskiej przyrody" - mówi Dominika Tarczyńska i dodaje, że każdy program jest inny, a tematy mnożą się same. Dziennikarka zaznacza, że w Polsce nie jest tak źle, jeśli chodzi o dbanie o przyrodę.

“Doznałam szoku, bo nie wiedziałam, że mamy w Polsce tak wiele osób, które poświęcają życie dla walki o ekologię czy ze zmianami klimatu" - dodaje. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Czysta Polska | ekologia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy