Dlaczego koty udają chleb? To może oznaczać jedno

Wszyscy kociarze dobrze wiedzą, że koty potrafią bawić się i odpoczywać w najbardziej dziwacznych pozycjach. Jednym z najbardziej charakterystycznych jest ułożenie "na chlebek", które polega na tym, że kot kładzie się i chowa przednie łapki pod sobą, przypominając właśnie bochenek chleba. Okazuje się, że stoi za tym bardzo konkretne nastawienie i przesłanie. Dlaczego zatem koty udają chleb? Wyjaśniamy.

Koty przyjmują różne dziwne pozycje, ale jedną z najdziwniejszych jest "udawanie chleba". Co to oznacza? Jak tłumaczą specjaliści, nie powinien być to dla właścicieli kotów powód do obaw
Koty przyjmują różne dziwne pozycje, ale jedną z najdziwniejszych jest "udawanie chleba". Co to oznacza? Jak tłumaczą specjaliści, nie powinien być to dla właścicieli kotów powód do obaw123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Koty potrafią relaksować się w najdziwniejszych i wyjątkowo śmiesznych pozach. Ale jedną z najbardziej znanych wśród kociarzy jest ułożenie "na bochenek chleba". Chodzi w nim o to, że kot układa się na brzuchu, skrywając pod sobą łapki oraz ogon. Puszek wygląda wówczas jak futrzasty bochenek chleba.

Twój kot udaje chleb? To dobry znak!

Okazuje się, że przyjęcie takiej pozycji przez domowego pupila nie jest tylko i wyłącznie okazją do podziwiania go przez domowników (choć to pewnie równie ważny powód). Układając się w pozycji "chlebkowej" koty mianowicie pokazują nam, że czują się z nami dobrze i komfortowo.

Koty lubią udawać chleb w swoich ulubionych miejscach w domu. Niektóre robią to na dywanie, inne na kanapie, a jeszcze inne na swoim posłaniu lub we wszystkich tych miejscach na przemian. W każdym przypadku pewne jest jedno - przy pozycji "na chleb" puszek zawsze będzie miał schowane pazury, a łapki będzie skrywał pod brzuchem.

Przednie łapy to dla kotów najpotężniejsza broń i pierwsza obrona przed wszelkiego rodzaju intruzami. Dlatego jeśli chowają je pod siebie, przyjmując pozycję bochenka chleba, pokazują nam w ten sposób, że nie czują zagrożenia i są zrelaksowane. To bardzo dobry znak dla właścicieli czworonogów, bo oznacza, że dajemy kotu wszystko, czego potrzebuje.

Czym różni się pozycja chleba od pozycji bólowej u kotów?

Specjaliści od weterynarii wskazują jeszcze jedną możliwą przyczynę przyjmowania "pozycji chlebkowej" przez koty. Może w niej chodzić o zatrzymywanie temperatury. Nikomu nie trzeba chyba mówić, że koty uwielbiają ciepło. Chowając pod sobą łapki, ograniczają jego utratę przez opuszki palców. Udawanie chleba jest zatem dla nich naturalnym sposobem na ogrzanie się.

Kociarze z reguły są wniebowzięci gdy dostrzegą swoich pupili przyjmujących pozycję chleba. Nie zawsze jednak jest ona dobrym znakiem. W rozmowie z serwisem "Inverse" Mikel Delgado, badacz kotów z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis wyjaśnia, że koty, które zbyt często opierają ciężar ciała na przednich łapach mogą odczuwać silny ból.

"Kota, który często opiera się na łapach może coś boleć, dlatego dobrze upewnić się, że łapki są całkowicie schowane pod ciałem" - tłumaczy Delgado. Pozycję "na chleb" oznaczającą zrelaksowanie łatwo pomylić z pozycją bólową, która może wskazywać na wiele różnych dolegliwości. Dlatego właściciele kotów powinni nauczyć się je rozróżniać.

Akcja ratunkowa nietoperzy. Zmrożone spadają na ulicęAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas