Bakterie przenoszone przez koty wytwarzają naturalne antybiotyki
Magdalena Mateja-Furmanik
W medycynie ludowej koty od zawsze były zwierzętami, którym przypisywano lecznicze właściwości. Teraz nauka może to potwierdzić. Badania potwierdzają, że kocie bakterie pomagają w zwalczaniu gronkowca Staphylococcus pseudintermedius.
Naukowcy przeprowadzili szereg badań na myszach przy użyciu bakterii pozyskanych od kotów domowych. Kocie bakterie zostały użyte do zwalczania infekcji wywołanych przez opornego na metycylinę gronkowca Staphylococcus pseudintermedius (MRSP, ang. Methicillin-Resistant Staphylococcus Pseudintermedius). Bakteria ta jest bardzo popularna wśród zwierząt domowych i może powodować egzemę u psów, kotów i ludzi.
Staphylococcus felis
Po długich poszukiwaniach naukowcom udało się ustalić, że kocia bakteria - Staphylococcus felis ("felis" po łacinie oznacza "kot") - skutecznie blokuje wzrost MRSP.
Skuteczność S. kociej bakterii jest niesamowita. Zdaniem naukowców ten szczep bakterii jest zdolny do zabijania patogenów po części dlatego, że atakuje je z wielu stron. Można to porównać do metody znanej jako polipragmazja czyli przyjmowaniu co najmniej pięciu leków jednocześnie.
Leczniczy także dla ludzi
Do tej pory lecznicze działanie S. felis potwierdzono w badaniach na myszach. Gryzonie z infekcjami, chorobami skóry i zainfekowanymi ranami zostały poddane eksperymentalnej terapii z użyciem kocich bakterii.
Obserwacje wykazały, że po leczeniu rany i zmiany skórne goiły się o wiele szybciej, niż u gryzoni leczonych w inny sposób.
Naukowcy podejrzewają jednak, że bakteria może wywoływać podobne działanie także u ludzi. Możliwe również, że już samo mieszkanie ze zdrowym kotem jest w stanie zapewnić ludziom pewną ochronę przed MRSP.