Ziemia jest coraz bardziej gorąca. Jak to mierzymy?

Co chwile dochodzą do nas informacji o kolejnych globalnych rekordach temperatury. Ziemia coraz bardziej się nagrzewa, ale jak mierzy się średnią temperaturę Ziemi.

Ziemia jest coraz bardziej gorąca
Ziemia jest coraz bardziej gorącaZdjęcie ilustracyjne123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Kto informuje o rekordach temperatury

Uniwersytet Maine stworzył narzędzie o nazwie Climate Reanalyzer umożliwiające wizualizację danych dotyczących średniej globalnej temperatury dla każdego dnia od 1979 roku. Właśnie to narzędzie wygenerowało krzywą, która w poniedziałek 3 lipca osiągnęła maksimum 17,01 stopnia Celsjusza. Rekord nie utrzymał się długo, we wtorek wskazała już 17,18 st. C, a w czwartek 17,23  st. C.

Podobnym narzędziem dysponuje europejski program obserwacji Ziemi Copernicus. Choć naukowcy potwierdzili rekordy z poniedziałku i wtorku, to wartości nieco się różniły i wyniosły odpowiednio 16,88 st. C i 17,03 st. C.

Jak uzyskuje się tak informacje o rekordach?

Informacje o rekordowych średnich wartościach temperatury to nie teoretyczny model, ale rezultat połączenia rzeczywistych pomiarów temperatury ze stacji naziemnych, satelitów oraz modeli komputerowych. Zarówno amerykańskie jak i europejskie narzędzia są podobne. Uzyskane różnice to kwestia dokładności danych wejściowych z różnych źródeł oraz pewnych różnic w metodyce.

Dane Uniwersytetu Maine opierają się na danych wyjściowych amerykańskiej Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej (NOAA). Copernicus korzysta z sieci pomiarowej satelitów Sentinel i danych Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i Europejskiej Organizacji Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych EUMETSAT.

Copernicus opublikował już swoją analizę czerwca, informując, że był to najcieplejszy miesiąc w historii pomiarów. Raport NOAA będzie ogłoszony w najbliższym czasie.

W jakim celu podaje się tego typu dane

Średnia temperatura globalna to nieco abstrakcyjna koncepcja. Na co dzień przecież nie żyjemy w średniej światowej, nie ma dla nas bezpośrednio większego znaczenia poza zaspokojeniem ciekawości. Pojedynczy pomiar temperatury to element pogody. Ale jeśli jest mierzony przez minimum 30 lat, daje nam informację o klimacie i jego zmianach.

― Te tymczasowe dane dostarczają kolejnego dowodu na globalne zmiany wzorców klimatycznych spowodowane zmianami klimatycznymi i ewoluującym epizodem El Nino ― powiedział Omar Baddour w rozmowie z agencją AFP, szef monitorowania klimatu w Światowej Organizacji Meteorologicznej.

Myślę, że to znak, że zbliżamy się do bardzo gorącego okresu. Czerwiec był najcieplejszym czerwcem w historii z dość dużym marginesem. W tym momencie wydaje się coraz bardziej prawdopodobne, że rok 2023 jako całość będzie najcieplejszym rokiem od czasu rozpoczęcia pomiarów w połowie XIX wieku.
Dodał w rozmowie z AFP Zeke Hausfather, klimatolog z Berkeley Earth.
Co można znaleźć w śmietniku?Przemysław BiałkowskiProgram Czysta Polska
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas