Za nami najgorętszy październik w historii Europy

Słoneczna pogoda tej jesieni to wynik globalnego ocieplenia. Październik 2022 był najcieplejszym jesiennym miesiącem odkąd zaczęto dokonywać pomiarów temperatur w Europie.

W Egipcie odbywa się 27. szczyt klimatu
W Egipcie odbywa się 27. szczyt klimatuGetty Images

Copernicus Climate Change Service opublikował najnowsze informacje na temat pomiarów temperatur i klimatu. Jak donosi Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych październik 2022 był najcieplejszym w historii europejskich pomiarów.

Ciepło, ale to nie powód do radości

W rekordowo ciepłym październiku odnotowano temperatury wyższe o ok. 2 stopnie Celsjusza w porównaniu do ostatnich 30 lat. Unijny serwis informuje, że ocieplenie było odczuwalne zwłaszcza we Francji, Austrii, Szwajcarii, Hiszpanii i we Włoszech. Na koniec października i początek listopada włoskie plaże były wypełnione turystami i mieszkańcami. Temperatura była na tyle wysoka, aby dało się pływać w morzu.

Copernicus Climate Change Service informuje co miesiąc o aktualnych zmianach pogody i anomaliach, które wynikają z globalnego ocieplenia.

Wysoka temperatura w październiku, choć cieszy wypoczywających na łonie natury i wszystkich, którzy płacą przez to mniej za energię, nie jest jednak dobra wiadomością z perspektywy klimatycznej.

W związku z odbywającym się w Egipcie szczytem klimatycznym COP27, przedstawiciele poszczególnych krajów dyskutują nad złożoną polityką klimatyczną. Sekretarz generalny ONZ, Antonio Guterres ostrzegł, że jeśli nie zmienimy podejścia dla problemu, jakim jest globalne ocieplenie, dojedziemy prosto do piekła. "Kraje są zbyt powolne lub niechętne do działania. Z nogą na gazie jedziemy autostradą do klimatycznego piekła" - mówił 7 listopada br.

Narodziny hipopotama w zoo w Dallas© 2022 Associated Press
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas