Wspaniały śpiew największego szelfu lodowego na świecie

Magdalena Mateja-Furmanik

Eksperci, którzy badali aktywność Lodowca Szelfowego Rossa, zauważyli, że wydaje z siebie nietypowy dźwięk. Podczas gdy naukowcy mówią o "śpiewaniu", innym kojarzy się on ze ścieżką dźwiękową z horroru.

article cover
123RF/PICSEL

Naukowcy uchwycili powolne fale sejsmiczne generowane przez siłę wiatru. Częstotliwość jest zbyt niska dla ludzkiego ucha, ale przy przyspieszeniu 1200 razy pojawia się dźwięk, który ilustruje ponure środowisko izolacji polarnej.

Geofizyk i matematyk Julien Chaput z Colorado State University i jego zespół nie mieli zamiaru tworzyć ścieżki dźwiękowej do horroru. Celem ich badań było poznanie jak największej ilości właściwości fizycznych Lodowca Szelfowego Rossa, największego lodowca nie tylko na Antarktydzie, ale i na świecie, osiągającego rozmiary Hiszpanii.

Gdy naukowcy odkryli, że lodowce na Antarktydzie zaczęły się rozpadać w zastraszającym tempie, Chaput i jego zespół postanowili zainstalować 34 bardzo czułe czujniki pod głęboką warstwą śniegu - na głębokości dwóch metrów - które pozwoliłyby im wychwycić wibracje lodowca i zbadać ich strukturę i ruchy. Czujniki te monitorowały zachowanie lodowca od końca 2014 do początku 2017 r.

Lodowce pokryte są masywną warstwą śniegu, często o głębokości kilku metrów. Ta warstwa śniegu działa jak futro dla lodu pod nią. Kiedy zespół przeanalizował dane, zdał sobie sprawę, że to "futro" stale wibruje. Po głębszej analizie, odkryto różne wiatry, które przetaczały się przez masywne wydmy śnieżne. Ich siła w różny sposób wpływała na dystrybucję dźwięku.

Gigantyczny flet

Naukowcy zauważyli, że wibracje przechodziły przez różne częstotliwości w zależności od temperatury i pogody. 

Julien Chaput uważa, że tak jak muzycy mogą zmieniać tony fletu w zależności od tego, przez który otwór przepuszczają powietrze lub jak szybko płynie, warunki pogodowe na lodowcu mogą zmienić częstotliwość wibracji.

Naukowcy uważają, że badanie tych wibracji, ich zachowania i ewolucji w czasie, może pomóc w określeniu, w jaki sposób płyty lodowe reagują na ocieplenie klimatu. Ich zdaniem zmiany drgań mogą być związane z tworzeniem się pęknięć w lodzie.

Oczywiście nie można zapominać o topnieniu, które powszechnie uważane jest za jeden z najważniejszych czynników destabilizacji lodowca. Dobrze jednak również skupić się na szczegółach, które mogą pomóc uzyskać lepszy wgląd w monumentalne transformacje, przez które przechodzi planeta.

Źródło: National Geographic

Niemcy: Bateria organiczna - rewolucja w magazynowaniu energiiDeutsche WelleDeutsche Welle
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas